DSP'de Mustafa Sarıgül sancısı

DSP'de Mustafa Sarıgül sancısı.6830
  • Giriş : 04.12.2008 / 17:32:00

DSP'li vekiller Tayfun İçli ve Recai Birgün, Rahşan Ecevit'in, ''DSP ya adını değiştirmeli ya da Bülent Ecevit'in adını kullanmaktan vazgeçmeli'' sözlerine destek verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TBMM'de gazetecilerin sorularını yanıtlayan İçli, Rahşan Ecevit'in bugün yaptığı açıklamayı, ''büyük bir saygıyla'' karşıladığını ifade etti.

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün, DSP'ye katılmasını eleştiren İçli, katılım töreninde Bülent Ecevit'in anıldığı bir sırada, ''Halkçı Sarıgül'' sloganları atıldığını belirtti.

İçli, Sarıgül'ün, 2002'de DSP'nin bölünme sürecinde Kemal Derviş ile hareket ettiğini, Aralık 2002'de de CHP'ye katılırken ''Ben Baykal'ı Başbakan, CHP'yi iktidar yapacağım'' dediğini söyledi.

Sarıgül'ün, CHP'den ihracına ilişkin yaptığı itirazdan bir-iki gün sonra DSP'ye katıldığına dikkati çeken İçli, şöyle konuştu:

''Şimdi DSP'nin ilkelerini mi benimsiyor, yoksa DSP, 'Biraz daha fazla oy alacağım' diye Sayın Sarıgül gibi, daha önce partiden ihraç edilenleri mi topluyor? 'Biz oy almaya muktedir değiliz. Eğer başkaları gelirse, daha fazla oy alabiliriz' anlayışı, beni bu kaygıya itti.

Konuşma kanalları tıkandı, bu parti benim partim olmaktan çıkmaya başladı. Sayın Ecevit'in çıkışı, aslında benim gibi duyguya sahip, örgüte emek vermiş insanların, 'Partinize sahip çıkın' şeklinde algılaması gereken bir açıklama.''

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer'i de uyaran İçli, ''Örgütteki arkadaşlarımız bunu algılarsa, Genel Başkanımız ve yönetimdeki arkadaşlarımız, gözlerinin önündeki perdeyi kaldırırlarsa, ilkelerimiz doğrultusunda siyaset yapmaya devam edeceğiz'' diye konuştu.

İçli, partiden istifa etmeyi düşünmediğini, DSP'nin ''Kimsenin babasının malı olmadığını'' dile getirdi.

-''SUSKUNLUĞUMUZ BUNDANDI''-

DSP İzmir Milletvekili Recai Birgün de AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rahşan Ecevit'in açıklamasını, ''yerinde ve zamanında'' olarak değerlendirdi.

Ecevit'in, parti yönetimine, yaz aylarından bu yana bazı tavsiyelerde bulunduğunu ancak dikkate alınmadığını ifade eden Birgün, ''Sanki tam tersine çıkışlar yapıldı. Sanırım Sayın Ecevit, uzun süre izleme ve takipten sonra, bir değişim olmadığı gibi, partinin ilkeleri ve felsefelerinde bazı sapmalar hissetti. Şimdi, sert kabul edilecek bir açıklama yaptı'' diye konuştu.

Birgün, DSP yönetiminin, seçim kazanmak için ''her yolu mubah gördüğünü'' savunarak, bu anlayışın, partinin ilkelerine ters olduğunu belirtti.

Partiyi sıkıntıya düşürmemek için bugüne kadar açıklama yapmadıklarını dile getiren Birgün, ancak yaşanan süreçte DSP'nin gittikçe, kendilerinin üyesi olduğu parti olmaktan çıkmaya doğru gittiğini öne sürdü. Birgün, şunları kaydetti:

''Şu ana kadar suskunluğumuz bundandı. Bu konuda bir şey söylemesi gereken varsa, Sayın Rahşan Ecevit'tir. Biz de çıkış, destek bekledik. Çünkü çok hassas bir konu; yapacağımız açıklama parti sıkıntıya düşürebilir. Gördük ki DSP yönetimi, yaptığı son katılımla, iyiye doğru gitmiyor. Genel Merkez yönetiminin bu gidişattan geri adım atmasını, mümkünse durmasını bekliyoruz. Herkes Sarıgül'e yoğunlaştı ama o sadece bir isim olarak öne çıkıyor. DSP'nin, diğer illerdeki adaylarında da sıkıntı var, pek etik değil. Bu adaylar, partinin temel ilkelerine uygun olmayan adaylar.''

Birgün, bazı partilerin çarşaflıları, bazı partilerin ise başı açık kadınları vitrine koyduğunu, DSP'nin son yaptığının da bundan farklı bir şey olmadığını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*