DSP'den buğday alım fiyatına tepki

DSP'den buğday alım fiyatına tepki.21785
  • Giriş : 09.06.2009 / 11:11:00

DSP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Hasan Macit, Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) açıkladığı buğday fiyatının çiftçiye hayal kırıklığı yaşattığını öne sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


DSP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Hasan Macit, Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) açıkladığı buğday fiyatının çiftçiye hayal kırıklığı yaşattığını öne sürerek, ''AKP Hükümeti, yabancı buğday üreticisini öz evlat gibi bağrına basarken, Türk buğday üreticisine üvey evlat muamelesi yapmıştır'' dedi.

Macit, yaptığı yazılı açıklamada, ''TMO'nun çiftçi dostu değil, tüccar dostu olduğunu'' savunarak, şunları kaydetti:

''2009 hasat yılında 20 milyon ton civarında beklenen buğday rekoltesi, çiftçimizin yüzünü güldürecek diye bir beklenti doğmuştu. Ancak AKP Hükümeti'nin açıkladığı buğday taban fiyatı hayal kırıklığı yaratmış ve çiftçimizin hevesi bir kez daha kursağında kalmıştır. TMO geçen yıl açıkladığı avans fiyat olan 50 kuruş/kilogram fiyatı bir yıl sonra müdahale fiyatı olarak açıklamıştır. Bu fiyat, buğdayın maliyet fiyatını dahi yakalayamamıştır.

Çukurova gibi, dönüme 400-450 kg verim alınan bölgede bile üretim maliyeti, Ziraat Mühendisleri Odası tarafından yapılan hesaplara göre, 48 kuruş/kilogram iken ve bu maliyetin ülkemizin birçok bölgesinde 55 kuruş/kilogram olduğu bilinirken açıklanan fiyat, AKP Hükümeti'nin çiftçiye verdiği değeri ifade etmektedir. AKP Hükümeti, 2009 yılı alım fiyatını belirlerken, geçen yıl ithal ettiği buğdaya ödediği fiyatı dahi çiftçimize vermemiş, bunu bile çiftçimize çok görmüştür.

AKP Hükümeti, yabancı buğday üreticisini öz evlat gibi bağrına basarken, Türk buğday üreticisine üvey evlat muamelesi yapmıştır. Son yıllarda üreticilerimiz, ürettikleri ürünlerin fiyatlarının sürekli gerilemesi, girdilerin artması nedeniyle gittikçe yoksullaşmıştır. Çiftçimizin acilen paraya ihtiyacı bulunmaktadır. Ancak buna rağmen TMO tarafından alımı yapılacak buğday bedellerinin de bir ay sonra ödeneceği bildirilmiştir. Fiyatın düşüklüğünün yanı sıra bir de ödemelerin bir ay sonra yapılacak olması, başka bir yanlış uygulamadır. Çiftçimizin değil bir ay, bir gün dahi dayanacak gücü kalmamıştır.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*