DSP'den Erdoğan'a: "Sendikalarla inatlaşma, önlem al"

DSP'den Erdoğan'a:
  • Giriş : 30.04.2008 / 15:50:00

DSP'li Süleyman Yağız, Başbakan Erdoğan’a, 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamak isteyen sendikacılarla inatlaşmaya gitmek yerine, gereken önlemleri alarak bu talebi karşılamanın daha doğru bir tutum olup olmayacağını sordu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

DSP İstanbul Milletvekili Süleyman Yağız, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a, 1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamak isteyen sendikacılarla inatlaşmaya gitmek yerine, gereken önlemleri alarak bu talebi karşılamanın daha doğru bir tutum olup olmayacağını sordu.
DSP’li Yağız, 1 Mayıs kutlamalarının Taksim'de yapılması konusunda, Başbakan Erdoğan’ın yazılı yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Hükümet tarafından 1 Mayıs’ın “Emek ve Dayanışma Günü” ilan edilmesine karşın bu günün tatil kapsamına alınmadığını belirten Yağız, “O zaman övündüğünüz bu değişiklik ne anlama gelmektedir?” dedi. İşçiler ve emekçilerin Emek ve Dayanışma Günü ilan edilmeden de 1 Mayıs’ı kutladıklarını kaydeden Yağız, Başbakan Erdoğan’a “Sizin ilân etmeniz ilâve ne gibi bir anlam getirmiştir? Bu ilânınızla nasıl bir yeni sayfa açılmasını sağlamış oldunuz?” diye sordu. Yağız önergesinde şu sorulara yer verdi:
“-'1 Mayıs Taksim’de kutlanırsa provokasyon olur, o nedenle başka yerde kutlayın' deniliyor; provokatörler Taksim’de üs mü kurdu ki, bu tür açıklamalar yapılıyor?
-Eğer provokatörler Taksim’de üs kurmuşsa ve bu da biliniyorsa bunu şimdiden önlemek gerekmez mi?
-İstanbul Valisi Sayın Muammer Güler’in, 'Taksim güvenlik açısından riskler taşıdığı için burada yürüyüş ya da toplantı yapılmasına izin verilmemiştir. Taksim’de kutlama yapılmasına izin de versek güvenliği sağlamakta güçlük çekeriz' sözü, valinin güvenlik güçlerine güvensizliğini ortaya koymuyor mu?
-Sayın Güler’in, ‘1 Mayıs günü Taksim’de gösteri yapılması yönünde çağrıda bulunanlar hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduk’ sözü, bir tehdit içermiyor mu?
-Adalet Bakanı Mehmet Sayın Ali Şahin’in, İstanbul'da açık hava toplantılarının nerede yapılacağının açıkça belli olduğunu belirterek, 'Bu böyle olduğu hâlde, ben bildiğimi okurum denirse bu açıkça mevcut Anayasal düzene bir başkaldırı olarak değerlendirilir’ sözü, demokratik taleplere karşı tahammülsüzlüğü ortaya koymuyor mu?
-1 Mayıs’ı Taksim’de kutlamak isteyen sendikacılarla inatlaşmaya gitmek yerine, gereken önlemleri alarak bu talebi karşılamak, başka bir ifadeyle emekçiler için özel bir anlamı olan Taksim’de kutlamaya izin vermek daha doğru bir tutum olmaz mı?”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious