DSP'den MHP'ye: AKP'nin ipiyle kuyuya inmeyin

DSP'den MHP'ye: AKP'nin ipiyle kuyuya inmeyin.6830
  • Giriş : 25.01.2008 / 21:15:00

AKP ve MHP’nin üniversitelerde türban serbestliği için birlikte hareket etme kararına muhalefet tepkili.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

DSP Denizli Milletvekili Hasan Erçelebi, yapılmak istenen düzenlemenin Anayasa’nın “İnkılâp Kanunlarının Korunmasını” düzenleyen 174’ncü maddesine aykırı olamayacağına dikkat çekti. Erçelebi, MHP’ye de “AKP’nin ipiyle kuyuya inmeyin” çağrısında bulundu.

DSP'li Erçelebi, yaptığı açıklamada, türban tartışmalarının temelinde Türkiye’deki ve dünyadaki ekonomik krizlerin halktan gizlenmesinin yattığını söyledi. AKP’nin bu yöndeki çalışmalarına destek veren MHP’yi eleştiren Erçelebi, “MHP’ye bir dost uyarısı yapıyorum. AKP’nin ipiyle kuyuya inerler o kuyudan dışarı çıkamazlar” dedi.

Anayasanın 10 ve 42’nci maddesinin değiştirilmesi durumunda Anayasal kaos ve kargaşanın yaşanacağını savunan Erçelebi, Anayasa’nın İnkılap Kanunlarının Korunması”na ilişkin düzenlemeyi içeren 174’ncü maddeye de dikkat çekti. Yapılacak düzenlemelerin 174’ncü maddeye aykırı olamayacağına ifade eden Erçelebi, şunları söyledi:

“Anayasa’nın 174’ncü maddesinde, ‘Anayasanın hiçbir hükmü, Türk toplumunu çağdaş uygarlık seviyesinin üstüne çıkarma ve Türkiye Cumhuriyetinin lâiklik niteliğini koruma amacını güden, aşağıda gösterilen inkılâp kanunlarının, Anayasanın halkoyu ile kabul edildiği tarihte yürürlükte bulunan hükümlerinin, Anayasaya aykırı olduğu şeklinde anlaşılamaz ve yorumlanamaz’ deniyor. Yine 174’ncü maddenin 8’nci fıkrasında, ‘3 Kânunuevvel 1934 tarihli ve 2596 sayılı Bazı Kisvelerin Giyilemeyeceğine Dair Kanun’a da dikkat çekiliyor O yüzden AKP ve MHP’nin yapacağı düzenlemeler buna aykırı olamaz.

Bu yönde değişiklik olursa Anayasa Mahkemesine gidilecek imza bulunduğunda DSP gereğini yapacaktır. Ancak ben bu işlerin bu noktaya geleceğini düşünmüyorum. AKP yine kendi deyimiyle, kamuoyunu ‘bir çelik çomakla’ oyalıyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin temel niteliklerinin korunması, tüm ulusalcı ve milliyetçilerin görevidir.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious