DSP'li Sezer'den hükümete istifa çağrısı

DSP'li Sezer'den hükümete istifa çağrısı.7636
  • Giriş : 24.03.2008 / 17:57:00

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, hükümetin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı tarafından açılan davaya rağmen çalışmaya devam etmesinin yanlış olduğunu, istifa etmeleri gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Zeki Sezer, hükümetin Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı tarafından açılan davaya rağmen çalışmaya devam etmesinin yanlış olduğunu, istifa etmeleri gerektiğini söyledi. Sezer, yine AKP'li bir milletvekili başkanlığında hükümet kurulmasını önerdi.

Kocatepe Üniversitesi'nde konferans vermek ve partilileriyle biraraya gelmek üzere bugün Afyonkarahisar'a gelen DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, parti binasında gazetecilere açıklama yaptı. Sezer, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya'yı çetelerle ilişki içindeymiş gibi gösteremeye çalıştığını iddia ederek bunun demokrasiye darbe olduğunu söyledi. Başbakan ve bazı bakanlar için siyasi yasak istemiyle dava açıldığını hatırlatan Zeki Sezer, hükümetin davaya rağmen çalışmaya devam etmesinin yanlış olduğunu ve istifa etmesi gerektiğini savundu. Yine AKP'li ve siyasi yasak istenmeyen bir milletvekili başkanlığında hükümet kurulabileceğini söyleyen Sezer, başbakan ve hükümet sözcülerinin gerginliklerin üzerine benzinle gittiğini iddia etti.

Cumhuriyet Gazetesi Başyazarı ve İmtiyaz Sahibi İlhan Selçuk'un Ergenekon olayı çerçevesinde gözaltına alındıktan sonra yurtdışına çıkma yasağı konulduğunu da hatırlatan Sezer, “Ama kendisiyle ilgili kapatma davası olan iktidar partisi, iktidar olmaya devam ediyor. Siyasi yasaklı olması da iddianamede talep edilen o başbakan bazı bakanlar ve bazı başka yöneticiler görevlerine devam edip icraat yapmaya devam ediyorlar. Bu büyük bir çelişkidir” diye konuştu.

Türkiye'nin çok sıkıntılı bir süreçten geçtiğini söyleyen DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, yaşananları siyasetçilerin davranışlarına bağlayarak, şunları söyledi:

“Bazı sorumsuz siyasetçiler eliyle toplum bir kutuplaşmaya itiliyor. Bir gerginlik ortamı yaratılıyor. Kimileri din, iman ve insanımızın o tertemiz duyguları üzerinden; kimileri farklı söylemler üzerinden bunu yapıyor. AKP'liler kapatma davasını, çete davası haline dönüşen Ergenekon'la ilişkilendiriyor. ‘Biz bunu yaptığımız için bizim üstümüze geliyorlar’ demeye getirdiler. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nı da sanki o tür çetelerle ilişki içindeymiş gibi gösteremeye çalıştılar ve bizzat başbakan bunu yaptı.”

Başbakan Erdoğan'ın her vesile ile Anayasa'ya aykırı davrandığını öne süren Zeki Sezer, Erdoğan için “Zaten geçmişte de Anayasa'nın gereği olan laikliğe karşı çıktını açıkça söylediğin sözlerin var. ‘Ben laik değilim devlet laik’ olabilir demişsin. Yani laik olmadığını hem de bu ülkeyi yönetmeye layık olmadığını çeşitli vesilelerle göstermişsin” dedi.

HUZURSUZ GÖZÜKMÜYORDU

İşçi Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek'in tutuklanması konusunda soru sorulan Zeki Sezer şöyle konuştu:

“Hangi gerekçeyle tutuklanmış belli mi? Ben bilmiyorum. Açıklama henüz gelmiş değil. Örneğin başbakan için ne istendiği belli. Hani başbakan, ‘Yüzde 47 oy almış bir partiye böyle dava açılır mı?’ diye bağırıyor ya. Yüzde 47 de oy alsak, başbakan da olsak, milletvekili de olsak ve kendimi de kastederek parti genel başkanı da olsak yasalara aykırı davranma hakkımız yok. Sayın Perinçek'in ne gibi bir suçlamaya orada tutulduğunu bilmiyorum. Yargıya güveniyoruz. Yargıya da etki etmek istemem. Ama ben İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bedri Gültekin'i arayarak hem geçmiş olsun dileklerimi ilettim, hem de bilgi almaya çalıştım. Onların da pek bir bilgisi yoktu. Ancak çok da huzursuz gözükmüyordu.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious