DSP'li Türker: Hükümet özürlüleri aldatıyor

DSP'li Türker: Hükümet özürlüleri aldatıyor.10255
  • Giriş : 09.08.2008 / 12:18:00

DSP Genel Sekreteri Masum Türker, Birleşmiş Milletler Sakat Hakları Sözleşmesi’ni imzalayan Türkiye’nin, ana sözleşmeye bağlı olarak Ek Protokol’ü de imzalaması gerektiğini, ancak iktidarın buna yanaşmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türker, durumu insan haklarına aykırı bir tutum olarak nitelerken, “Hükümet özürlülere yaptığı aldatmacadan vazgeçsin” dedi.

DSP Genel Sekreteri Masum Türker, Görme Özürlüler Derneği (Göz-Der) Başkanı Bülent Kelleci ile DSP Genel Merkezi'ndeki makamında görüştü. Görüşmede Göz-Der Başkanı Bülent Kelleci, son dönemde ekonomik ve sosyal alandaki haklarında büyük kayıplara uğradıklarını ifade ederek, “Türkiye, Birleşmiş Milletler Sakat Hakları Sözleşmesi'ni imzaladı. Ancak TBMM Genel Kurulu'nda onaylanmadığı için yürürlüğe giremedi. Bu sözleşmeye paralel bir de Ek Protokol var, bu da bireysel başvuru haklarını içeriyor. Türkiye buna da imza koymadı” dedi. Kelleci, AKP'nin 2006 yılında hazırladığı bir yönetmelikle de özürlülerin haklarını kısıtladığını söyledi.
-“ALDATMACA VAR, VAZGEÇSİNLER”-

DSP Genel Sekreteri Türker ise DSP'nin özürlülerin yaşamını kolaylaştırmak, ekonomik ve sosyal haklarını elde etmesini sağlamak için her zaman duyarlı olduğunu belirterek konuların çözümü için ne gerekiyorsa yapılacağını söyledi. AKP'nin, Sakat Hakları Sözleşmesi'ni imzalamasını ama Meclis Genel Kurulu'nda bu konuyu görüşmemesini eleştiren Türker, “Bu konu önemlidir ve Meclis açılır açılmaz onaylanmalıdır” dedi. Konunun geçiştirilemeyeceğini kaydeden Türker, “Bu düzenleme, bireysel başvuru hakkını içerdiği için çok önemlidir. Başbakan her gün 'demokrasi'den söz ediyor, Türkiye'nin özgürlükler ülkesi olacağını söylüyor ama icraatları söylemleriyle örtüşmüyor. Özürlü vatandaşların hak arama mekanizmasını tıkıyorlar. Burada bir aldatmaca var. Bundan vazgeçsinler” diye konuştu.

-“DEVE KUŞU BAŞINI KUMA GÖMSE DE GÖVDESİ DIŞARIDADIR”-

Türker, 2006 yılında yürürlüğe giren “Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Yönetmeliği” hakkında da eleştirilerde bulundu. Yönetmelik ile özrüne göre Sağlık Kurulu Raporu almak isteyenlerin zora sokulduğunu savunan Türker, özürlülük derecesi hesaplama kriterlerinin değiştiğine dikkat çekti. Türker, yüksek derecede özürlü olanların, yeni yönetmelikteki formüllerle yapılan hesaplamalar sonucu, düşük derecelerde özürlü çıkartıldığını ve bu raporlar yüzünden özürlülerin, hak ettikleri vergi muafiyetlerinden, emeklilik hakkından yararlanmasının zorlaştırıldığını dile getirdi. Yeni hesaplama yöntemi yüzünden, kayıtlı bulunan özürlü insan sayısının da rakamlarda azalmış göründüğünü anlatan Türker, “Hükümet bu aldatmacadan vazgeçsin. Emeklilik haklarında sorunlar çıkıyor. Özürlü kriterlerini değiştirerek sorunu azalmış gösteriyorlar ama herkes biliyor ki, deve kuşu başını kuma gömse de gövdesi dışarıdadır. Herkes onu görür. Özürlüleri matematiksel yollarla yok saymak, insan haklarına aykırıdır” dedi. Türker, konunun çözülmesi için, DSP'li milletvekillerinin TBMM açıldığında harekete geçeceği sözünü verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*