DSP'li Yağız'dan TDK sözlüğüne, "Mumsöndü" tanımı tepkisi

DSP'li Yağız'dan TDK sözlüğüne,
  • Giriş : 28.12.2007 / 17:00:00

Yağız, TDK yayımladığı Türkçe sözlükte yer alan “mum söndü" kavramının, tanımının değiştirilmesini istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Süleyman Yağız, konuyla ilgili olarak ilgili kurumdan sorumlu olan Devlet Bakanı Prof. Dr. Mehmet Aydın’a bir mektup yazdı.

Mektubunda, Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu’nun bünyesinde bulunan Türk Dil Kurumu’nun yayımladığı Türkçe Sözlük’ün 1593. sayfasında Alevi kültürünün önemli kurumlarından olan “musahipliğin" tanımlanış şeklini eleştirdi.

TDK sözlüğünde “musahiplikö kavramının “Sohbet, arkadaşlık eden kimse; Tatlı konuşmaları ile büyüklerin, özellikle padişahların güzel zaman geçirmelerini sağlamakla görevli kimselere verilen unvan" olarak tanımlandığını belirten Yağız, “musahipö sözcüğünün anlamının bu ifadelerle sınırlı tutulamayacağını ifade etti. Yağız, “Alevilik’te musahiplik, yol kardeşliği anlamına gelmektedir. Bu bağlamda Aleviler, öz kardeşten daha ileri bir anlam yükledikleri musahipliğe çok büyük önem verirler" dedi.

TDK’nın Atatürk’ün bıraktığı en büyük miraslardan biri olduğunu vurgulayan Yağız, “Atatürk’ü bir bakıma Mehdi gibi gören ve O’na yürekten bağlı olan Aleviler için çok önemi ve değeri olan musahipliğin yol kardeşliği anlamının Türkçe Sözlük’te yer almaması büyük bir eksikliktir" diye kaydetti.

MUM SÖNDÜ ELEŞTİRİSİ

Süleyman Yağız, aynı sözlüğün 1591’nci sayfasında ise “mum söndü" sözcüğüne yer verildiğine dikkat çekti ve sözcüğün, “Alevi geleneğinde var olduğu ileri sürülen bir tür tören" olarak tanımlandığını belirtti. Yağız mektubunda şunları ifade etti:

“Bu sözcüğün tanımında da Alevi kardeşlerimize büyük bir haksızlık yapılmıştır. Eğer sözlükte bu sözcüğe mutlaka yer verilecekse tanımında yer alan ‘bir tür tören’ ifadesinin ‘bir iftira’ olması gerekir.

Çünkü ‘"bir tür tören’ ifadesi, ne yazık ki, zımni bir kabulü içermektedir. Oysa böyle bir tören kesinlikle yoktur. Bu, büyük bir iftiradan ve büyük bir yalandan ibarettir. Alevi kardeşlerimiz, mumsöndü sözcüğüyle çağrıştırılan o büyük iftira ve yalan yüzünden dünyanın en büyük hakaretine uğratılmışlardır. Kendi sözlüklerimizde yer alan bu tür kirlilikleri hâlâ temizleyememiş olmamız ise ayrı bir talihsizliktir.

Serçeşme Hacı Bektaş Veli’nin ‘Eline, beline, diline sahip ol’ sözünü temel ilke edinen ve dolayısıyla namusun her türüne en büyük önemi veren Alevi kardeşlerimizi, -iddia olarak da olsa-, mumsöndü iftirasının muhatabı olmaktan artık çıkarmak zorundayız. O nedenle Türk Dil Kurumu gibi seçkin bir kurumumuz, bu kirliliğe acilen son vermeli; ‘mumsöndü’ için 'bir tür tören’ ifadesini sözlüğün ileriki basımlarında mutlaka ve mutlaka çıkarmalı; yerine, 'bir iftira’ ifadesini koymalıdır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious