DSP'nin propagandası tepkiye yol açtı

DSP'nin propagandası tepkiye yol açtı.16055
  • Giriş : 27.05.2007 / 21:20:00

Balıkesir'in Edremit ilçesinde bu yıl üçüncüsü düzenlenen Çilek Festivali'nde DSP'li seçim minibüsün festival alanına gelerek partilerinin propagandasını yapması tepkilere yol açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Edremit ilçesi Yaşyer köyünde düzenlenen festivale, Kaymakam Ekrem Büyükata, Edremit Orman İşletme Müdürü Ali Osman Aksoy, İlçe Tarım ve Köy İşleri Müdürü Hüseyin Acar ve diğer protokol ile vatandaşlar katıldı.

Festival alanında Demokratik Sol Parti'nin (DSP) Ankara plakalı bir seçim propaganda minibüsünün bulunduğunu gören katılımcılar duruma bir anlam veremedi. DSP Balıkesir İl Teşkilatı Kadınlar Kolu yönetimi ve üyeleri ile DSP Edremit İlçe Teşkilatı yöneticilerinin çoğunlukta olması ve özellikle bayan ve çocukların DSP şapkaları takıp parti bayrakları sallamaları dikkat çekti.

Festival gibi sosyal bir etkinlikte seçim propagandası yapılmaya çalışıldığını söyleyen bazı vatandaşlar, bu duruma tepki göstekerek, "Bu resmen bir seçim propagandasıdır. Köklü bir siyasi partinin böyle bir şey yapması bizleri üzdü ve kızdırdı. Başka park edecek yer yokmuş gibi üzerinde genel başkanının dev fotoğrafı bulunan seçim bu minibüsünü park edecek başka bir yer bulamadılar mı da festival alanına soktular? Böyle rezalet olmaz. Tüm bunlarda yetmezmiş gibi bir de partilerinin gazetelerini dağıtıyorlar eğlenmeye gelen vatandaşlara" dedi.

Köy muhtarlığı tarafından yapılan Yaşver Köyü 3. Geleneksel Çilek Festivali'nde başlama saati 14.00 olarak belirlenmesinden sonra festivalin saati 17.30'a alınınca gelen konuklar güneş altına saatlerce beklemek zorunda kaldı.

Festivalde çeşitli yarışmalar ile çilek pazarının gezilmesi, bölgesel sanatçılardan oluşan halk konseri, Yaşyer Köyü folklor ekibinden halk oyunları gibi çeşitli etkinlikler yer aldı.

Yaşyer Köyü Muhtarı Kenan Çelik, "Köyümüzde geleneksel hale getirdiğimiz çilek festivalinin üçüncüsünü bugün düzenliyoruz. Köyümüzde 15 yıldır düzenli olarak çilek yetiştiriyoruz. Çileğimiz tamamen doğal ortamlarda yetişiyor. Kazdağları'ndaki menba sularını hortumlarla getirerek çilekleri suluyoruz. Yılda yaklaşık 350 ton çilek üretiyoruz. Çileklerimizi özellikle Bursa, İstanbul ve Trakya'daki fabrikalara gönderiyoruz" dedi.

Çilek üreticilerinden İsmail Kobak, bu sene çileğin geçen seneye rağmen verimli olmadığını belirtti. Kobak, "Hava muhalefeti yüzünden çileklerimiz bu sene zarar gördü. Bu yıl çileklerin kilosu 1 ile 2 YTL arasında satılıyor." diye konuştu.

Yaşyerliler, 1983 yılında bir kamyoncunun, Bursa'ya sefer yaptığı sırada yolda gördüğü çileklerin çiçeklerini papatyaya benzeterek iki üç fide koparıp yaşlı bir köylüye vermesiyle ilk çilekle tanıştıklarını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious