DSP'den hükümete çağrı var

DSP'den hükümete çağrı var.10135
  • Giriş : 13.07.2006 / 00:00:00

DSP; çalışanların hakları konusunda hükümeti tavır almaya çağırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

DemokratikSol Parti (DSP) Genel Başkanı Zeki Sezer, son günlerde çalışanların haklarının geriletilmesine dönük IMF kaynaklı bazı girişimlerin hazırlanmakta olduğunu belirterek, "Hükümet derhal bu tür girişimlere karşı açık tavır almalıdır" dedi.
Yazılı bir açıklama yapan Zeki Sezer, AK Parti hükümetinin işbaşına geçtikten sonra çalışanların haklarını geriye götürmek için birçok düzenleme ve uygulamaya imza attığını savundu. Zeki Sezer, açıklamasında, "İş güvencesi Yasası etkisiz hale getirilmiş, İş Yasası değiştirilerek çalışanlar çeşitli hak kayıplarına uğratılmıştır. Çalışanların gelirleri sürekli gerilemektedir. Sendikal haklar ihlal edilmektedir. Sosyal Güvenlik reformu adı altında sosyal güvenlik haklarını daraltan, birçok çalışan için emeklilik hakkını fiilen ortadan kaldıran yasa çıkartılmıştır. Sağlık sistemi tam bir kaosa sürüklenmiş, tasarruf gerekçesiyle sağlık hizmetleri önemli ölçüde kısıtlanmıştır" ifadelerine yer verdi.

Bunca geriye gidişten sonra çalışanlarla ilgili yeni hak kayıplarının asla kabul edilemeyeceğini vurgulayan Zeki Sezer, "Kendi birikimlerimizle bugüne kadar oluşturduğumuz iktisadi kuruluşların hızla yabancıların eline geçmekte olduğu bir dönemde vatandaşlarımızın hiçbir sosyal hakka sahip olmadan, düşük ücretle çalışır hale getirilmesi adeta 'sömürgeleşmek' demektir. Hiçbir ülke sölürgeleşmekle kalkınamaz. Hükümet derhal bu tür girişimlere karşı açık tavır almalıdır" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious