DT: Pamuk ABD'ye kaçtı

  • Giriş : 14.02.2007 / 00:00:00

İngiltere’de yayınlanan Daily Telegraph gazetesi, yazar Orhan Pamuk’un, hayatından endişelendiği için Amerika’ya kaçtığını yazdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye’de bir sindirme ortamı bulunduğu belirtilen haberde, bu ortamda entelektüellerin dava edildiği hatta öldürüldüğü vurgulandı. Gazete, bu durumun Türkiye’nin Avrupa Birliği yolunda da şüpheler uyandırdığı değerlendirmesini yaptı.

“NE ZAMAN DÖNECEĞİ BELLİ DEĞİL”

54 yaşındaki Pamuk’un New York’ta yaşamaya başladığı kaydedilen haberde, ünlü yazarın arkadaşlarına, Türkiye’ye ne zaman döneceği konusunda bir tarih vermediği vurgulandı.

Haberde, gazeteci Fatih Altaylı’nın da, Pamuk’un sessizce sürgüne gittiğini yazdığı ifade edildi. Haberde ayrıca Altaylı’nın, Türkiye’den ayrılmadan önce Pamuk’un banka hesabından 400 bin dolar çektiğini yazdığı kaydedildi.

“GÜVENLİĞİNDEN ENDİŞE EDİYOR”

Gazeteci Hrant Dink’in öldürülmesinin ardından, Orhan Pamuk’un da güvenliğinden endişe duyduğu ifade edilen haberde, ünlü yazarın Türkiye’de milliyetçi çevreleri kızdırdığı belirtildi. Haberde, Dink suikastına karıştığı bildirilen Yasin Hayal’in Pamuk’u “Akıllı olsun” şeklinde tehdit ettiği de hatırlatıldı. Gazete ayrıca, Orhan Pamuk’un Almanya’ya yapacağı ziyareti de güvenlik kaygıları nedeniyle aniden iptal ettiğini yazdı.

Türkiye’nin Avrupa Birliği üyeliğinin hali hazırda İslami hükümeti ve Kürt azınlığın sorunları nedeniyle şüpheli olduğu ifade edilen haberde, en ünlü yazarının bile kendini ülkesinde güvende hissetmemesinin Türkiye’nin AB sürecini de etkileyeceği değerlendirmesi yapıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious