DTP, andıçta Meclis Araştırması istedi

DTP, andıçta Meclis Araştırması istedi.11226
  • Giriş : 22.06.2009 / 16:34:00

DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, ''andıçlarla'' ilgili Meclis Araştırması açılmasını istedi...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kaplan ve arkadaşları tarafından imzalanarak TBMM Başkanlığına sunulan Araştırma Önergesinde, Anayasada, ''Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir'' yazılı olmasına rağmen, Türkiye'nin, ''1960, 1970 ve 1980 yıllarında askeri darbeler yaşadığı'' öne sürüldü.

Sivil toplum örgütleri, AB yanlıları, iş çevreleri, aydınlar, sanatçılar, gazeteciler ve azınlıkları andıçlayan, kurum ve kişileri hedef gösteren yasa dışı çalışmalar yapıldığı iddia edilen önergede, ''Demokratik bir hukuk devletinde bunu düşünmek bile mümkün olmadığı gibi, cumhuriyeti ve ülkeyi koruma ideolojisiyle askerlerin böyle işlerle uğraşması cumhuriyete, ülkeye ve demokratik sisteme zarar vermektedir'' denildi.

Önergede, şu görüşlere yer verildi:

''Andıç çalışmalarını ortaya çıkarmak, hukuk karşısında üniformalı-üniformasız eşitliğini sağlamak, bağımsız yargıyı etkin kılmak, Meclisin en başta gelen görevleri arasındadır. Meclis, bu kararlı tavrı gösteremediği sürece, Anayasayı değiştirme iradesini gösteremez.

TBMM, savaş yıllarında kurulan gazi bir Meclis olmasına ve savaş dönemlerinde bile açık olmasına rağmen, darbeler sürecinde kapatılmıştır. 12 Eylülde Atatürk'ün kurduğu parti CHP başta olmak üzere AP, MSP ve MHP kapatıldı. Demokratik refleksi, tüm siyasiler gösteremediği takdirde benzer bir tehlikenin kapıda olduğu görülmelidir.

Bu nedenlerle, bu konularda Meclis Araştırması açılmasında yarar bulunmaktadır.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*