DTP, barış mitingi düzenledi

  • Giriş : 11.12.2006 / 00:00:00

Demokratik Toplum Partisi (DTP)'nin düzenlediği bölgesel barış mitinginde konuşan DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, sürecin iyi bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Mitingte partililer, beyaz atkılar takıp, beyaz güvercinler uçurdu.

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde yapılan Barış Mitingi'ne katılan DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, bazı kesimlerin barışı istemediğini savundu. Partililere hitap eden Türk, "Çok önemli bir süreci yaşıyoruz. Bir ateşkes sürecini gerçekleştirdik. Halkımızın talepleri doğrultusunda parti olarak bir çağrı yaptık. 20 yıllık bir çatışma süreci yaşandı. Kan aktı, gözyaşı aktı. Biz bu kanın durması için çok çaba gösterdik. Biz inanıyoruz ki bin yıl birlikte yaşamış halk demokratik, çağdaş bir dünya yaratırsak yine birlikte yaşayacaktır." dedi.

CHP'ye de göndermelerde bulunan Türk, "Bugün sosyal demokrat bir parti olduğunu söyleyen bir parti milliyetçi cephenin adeta öncülüğünü yapıyor. Bir Kürt ifadesinin kullanılmasına tahammül edemeyecek duruma gelmiş." dedi.

DTP Eş Başkanı Aysel Tuğluk ise halkın barışçıl sürece destek vermesini istedi. Tuğluk, "Buradan bir kez daha söylüyorum bu ağır sorunu çözmek için tüm taraflar görevler üstlenmelidr. Önümüzde bir alternatif var, barışçıl çözüme gidilebilir. Türkiye'yi yönetenlerden daha sağduyulu olmalarını istiyorum." diye hitap etti.

Daha sonra DTP'li başkanlar Doğubayazıt Belediye Başkanı Mukaddes Kubilay'ı makamında ziyaret etti. Mitinge Genel Başkanların yanı sıra DTP Ağrı İl Başkanı Murat Öztürk, Doğubayazıt Belediye Başkanı Mukaddes Kubilay, DTP üyeleri ile Van, Kars, Ağrı, Erzurum, Iğdır, Ardahan ve Muş'tan partililer katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious