DTP, Barzani'den randevu talep etti!

DTP, Barzani'den randevu talep etti!.14143
  • Giriş : 28.12.2007 / 11:46:00

Türkiye -Irak sınırına yürüyüş düzenleyecek olan. DTP, Kuzey Irak yönetimiyle de temasa geçecek..

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Savaş karşıtı cephe oluşturmaya karar veren DTP, "Operasyon bölgesine yürüyoruz" sloganıyla Türkiye -Irak sınırına yürüyüş düzenleyecek. DTP, Kuzey Irak yönetimiyle de temasa geçecek..

DTP, sınır ötesi operasyona tepki amacıyla parti yöneticileri, milletvekilleri ve belediye başkanlarının da katılacağı, "Operasyon bölgesine yürüyoruz" sloganıyla Türkiye-Irak sınırına yürüyüş düzenleyecek. Eyleme Bergama köylüleri de davet edilirken, DTP yürüyüşün ardından da operasyonun durması için diplomatik girişimlere hazırlanıyor. Bu kapsamda, Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani'den randevu talep edildi.

İPTAL EDİLDİ

DTP, sınır ötesi operasyon ve Genel Başkan Nurettin Demirtaş'ın tutuklanmasına tepki amacıyla karşı kampanyalar için düğmeye bastı. DTP milletvekilleri ve belediye başkanları bugün Adalet Bakanlığı önünde yapmayı planladığı basın toplantısını iptal etti. DTP bu eylem yerine TBMM'de milletvekilleri ile bütün belediye başkanları, il başkanları katılımıyla ortak bir basın toplantısı yapmayı kararlaştırdı. Yerel yönetimlerle birlikte hareket edilerek eylemler Türkiye geneline yayılacak. Türkiye genelinde balkonlara beyaz tülbent asılacak. DTP yönetimi Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ile görüşmek için randevu talep ederken, kabul edilmesi durumunda Kuzey Irak'a bir heyet gidecek.

BASIN AÇIKLAMASI

Askeri operasyonu protesto etmek amacıyla, Türkiye-Kuzey Irak sınırının sıfır noktasına yürüyüş gerçekleştirilecek. "Operasyon Bölgesine Yürüyoruz" adı altında düzenlenecek yürüyüşe parti yönetimi, milletvekilleri, belediye başkanları ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de katılacak. DTP, çocukları dağda ölen ailelerle birlikte sınırda bir basın açıklaması yapacak ve geceyi de orada geçirecek. Yürüyüşe adını Bergama'da siyanürlü altın aranmasını protesto eylemleri ile duyuran Oktay Konyar ile Bergama köylüleri de davet edilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious