DTP, başörtüsü konusuna destek için şart ileri sürdü

  • Giriş : 28.01.2008 / 15:00:00

DTP, başörtüsü yasağının kaldırılmasına desteğini Kürt kimliğinin tanınması şartıyla vereceğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Üniversitelerdeki başörtüsü yasağını kaldırmak için Anayasa'nın 10. ve 42. maddelerini değiştirme konusunda mutabakata varan AK Parti ile MHP, ortak metin için bugün ikinci kez bir araya geliyor. DTP, Meclise gelecek başörtüsü yasağının kaldırılmasına desteğini Kürt kimliğinin tanınması şartıyla vereceğini açıkladı. DTP benzer tavrını cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de sergilemişti.

DTP Diyarbakır Milletvekili Akın Birdal, Kürt kimliğinin tanınması halinde başörtüsü yasağının kaldırılmasına destek vereceklerini söyledi. 301'inci maddenin Anayasa'nın 10 ve 42. madeleri değiştirilerek türbanın serbest bırakılmasının düşünüldüğünü hatırlatan Birdal, "Türbanı serbest bırakmalıdır. Biz her türlü yasaklara, her türlü baskılara karşıyız. Biz özgürlükleri savunuyoruz. Herkes nasıl yaşamak istiyorsa öyle yaşamasını istiyoruz. O nedenle kadın arkadaşlar, ne giyinmek istiyorlarsa ne örtmek istiyorlarsa örtsünler. Ama özgürlükler biri yerine diğeri tercih edilmez. Özgürlükler bir bütündür. O nedenle Kürt halkının da dilini, kimliğini, varlığını, üzerindeki yasakları kaldırın. Özgür bir Türkiye yaratın, biz de sizin bu getirdiğiniz başörtüsü yasağına evet diyeceğiz ve toplumun özgürleşmesinin kanallarını açacağız." dedi.

Türkiye'nin darbeler tarihi olduğunu ve siyasi tarihe bakıldığında her 10 yılda bir darbe yapıldığının görüleceğini dile getiren Birdal, 'Ergenekon' adlı operasyona değindi. "Daha önce darbe yaparak insanlığa karşı suç işlemiş olan, hak ve özgürlükleri gasp etmiş olan darbeci generaller yargılanıp hesap sorulmadığı için ve Kürt sorununun demokratik barışçıl çözümünü gerçekleştiremedikleri için her zaman Türkiye alanı darbecileri beslemiştir ve kontragerillalar üretmiştir" diyen Birdal, şöyle konuştu: "Ergenekon adlı yeni bir kontragerilla çetesiyle Türkiye yüzyüze gelmiştir. Türkiye, demokratik barışçıl bir ortama kavuşmadan, Kürt sorununu çözmeden bu darbecileri önleyemez, engelleyemez. Umuyor ve diliyoruz ki bu 'Ergenekon' çetesi eskimiş iyi çocuklar yerine deşifre olmamış yeni iyi çocukları ikame etmek için açığa çıkarılmamış olsun. Göreceğiz, izleyeceğiz ve sonuna kadar darbecilerin açığa çıkarılması için mücadele edeceğiz."

Cinayet listesinde Leyla Zana, Osman Baydemir, Ahmet Türk ve Sabahat Tuncer'in isimlerinin de yer aldığını dile getiren Birdal, tetikçilerin bulunduğunu ve işin bunu gerçekleştirmeye kaldığını belirterek, "Bu halk ne kadar değerli evlatlarını verdi, suikastlara cinayetlere. Ne kadar değerli evlatlarını zindanlarda çürütmeye kalkıştı. Ne kadar bu halkın evlatlarını baskı ve yasaklarla kuşattılar. Ama sizin özgürlük mücadelesini, barış ve onur mücadelenizi durdurabildiler mi; hayır. Ve yinede durduramayacaklar. Artık o parlamentoda sizin bir sesiniz var." diye konuştu.

(CİHAN)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious