DTP, Diyarbakır'da çiftçiler tarafından protesto edildi

DTP, Diyarbakır'da çiftçiler tarafından protesto edildi.22064
  • Giriş : 25.05.2008 / 05:15:00
  • Güncelleme : 25.05.2008 / 05:18:30

DTP, 4 ilde planladığı kuraklık mitinglerinin ikincisini yaptığı Diyarbakır'da çiftçiler tarafından protesto edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mitingden önce basın açıklaması yapan Diyarbakır'daki ziraat odası başkanları, DTP'nin düzenlediği mitingin siyasi olduğunu belirterek tepki gösterdi.

DTP'nin Bismil ilçe stadında yoğun güvenlik önlemi altında yapılan mitinge yaklaşık 600 kişi katıldı. DTP'nin hükümetin çiftçiye sahip çıkmadığını iddia ederek düzenlediği miting beklenen ilgiyi görmedi.

Yaklaşık 600 kişinin katıldığı mitingde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan sık sık yuhalanırken, "Katil Erdoğan" yazılı dövizler açıldı.

Mitingde konuşan DTP Diyarbakır Milletvekili Gültan Kışanak, hükümetin zor durumdaki çiftçiyi 3-5 kuruşla kandırmaya çalıştığını öne sürdü.

Kışanak, " Bu halk 3-5 kuruşun ne anlama geldiğini biliyor. seçim döneminde biz halkımızın onlara nasıl cevap vereceğini biliyoruz. Türkiye'de yaşanan gerçekliğin artık üstünü örtemezler. Çünkü halkın sefaleti ortadadır." diye konuştu.

Her sınır ötesi hava herakatının 20 milyon YTL'ye mal olduğunu iddia eden Kışanak, "Siz oraya harcayacağınız parayı çiftçiye verin." dedi.

Aşırı sıcak altında konuşmaları dinleyen katılımcılar yakıcı güneş ışınlarından korunmak için taşıdıkları dövizleri kullandı. Kimileri dövizleri başının üstünde tutarken kimsi de döviz yazılı kartonu şapka yapıp kafasına geçirdi.

Öte yandan DTP'nin Kuraklık Mitingi'ne Diyarbakır ve ilçelerindeki 13 ziraat odasının başkanı ise tepki gösterdi. Oda başkanları adına konuşan Bismil Ziraat Odası Başkanı Hibettullah Ay, mitingin tamamen siyasi olduğunu çiftçilerle ilgisi bulunmadığını söyledi.

Ziraat Odaları olarak kuraklık nedeniyle mağdur olan çiftçilerimizle ilgili hükümet ile sürekli görüşme halinde olduklarını anlatan Ay, "Özelikle Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker ile sık sık yaptığımız görüşmeler neticesinde çiftçilerimizin mağduriyetinin telafi edileceğine dair inancımız tamdır. Bu nedenle böyle bir mitingin düzenlenmesinin gereksiz olduğu inancındayız. Söz konusu miting bir siyasi partinin kendi inisiyatifi ile düzenlendiği bir mitingdir. Üyelerimiz katılmamaktadır. Diyarbakır ve 13 ilçe Ziraat Odası bu mitingin içinde değildir" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious