DTP, Diyarbakır'da umduğunu bulamadı

  • Giriş : 10.03.2007 / 00:00:00

Katılımın yüksek olması için haftalar öncesinden çalışmalarına başlanılan Kadınlar Günü Mitingi'ne bin 500 kişi katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

DTP'ye bağlı Diyarbakır Kadın Platformu'nun 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında düzenlediği Kadınlar Günü Mitingi'ne katılım önceki yıllara oranla çok düşük oldu. 'DTP parti üyesi ve yöneticilerinin tutuklanmasına tepki olarak mitinge katılımın yüksek' olacağı söylentileri ise boşa çıktı.

Sabah saatlerinde başlayan ve saat 14.30'a kadar devam eden mitingde sık sık terörist başı Öcalan lehine slogan atıldı, PKK'yı temsil eden afişler açıldı.Mitinge katılanlar kadınlardan yaşlı kadınların çoğunlukta olması dikkat çekti. Konuşmaların yapıldığı platformun ön taraflarını kadınlar doldururken, arka taraflarında ise erkekler yer aldı.

Kısa bir süre önce 'Kerkük'e yapılacak saldırıyı Diyarbakır'a sayarız' dediği için tutuklanan DTP İl Başkanı Hilmi Aydoğdu'nun mesajının okunması sırasında kalabalık uzun süre alkış tuttu.

Mitinge Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir katılmazken Yenişehir Belediye Başkanı Fırat Anlı, Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, Bağlar Belediye Başkanı Yurdusev Özsökmenler, Kayapınar Belediye Başkanı Zülküf Karatekin katıldı.

Diyarbakır Kadın Platformu'nun düzenlediği 8 Mart Mitingi yoğun güvenlik önlemleri arasında yapıldı. 15 kamerayla miting alanını görüntüleyen Diyarbakır polisi adeta nevruz öncesi prova yaptı.

Urfakapı'da bir araya gelen yüzlerce kadın, terör örgütü PKK ve teröristbaşı Öcalan lehine slogan atarak İstasyon Meydanı'na kadar yürüdü. Polis, miting alanına üst araması yapıldıktan sonra girilmesine izin verirken, yasa dışı slogan atanları da sık sık uyardı. Diyarbakır Kadın Platformu'nun 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla İstasyon Meydanı'nda düzenlediği 8 Mart Mitingi için yüzlerce kadın bir araya geldi. Sık sık, 'Be serok jiyan nabe', 'Jin jiyan azadi' sloganlarının atıldığı yürüyüşte, "Taciz ve tecavüze hayır, 'Jin jiyan azadi' yazılı dövizler taşındı.

Mitingde Barış Anneleri İnisiyatifi, 'Kadının rengi barıştır' yazılı pankart ile yürürken, yürüyüşe katılan erkekler de 'Kadın katliamlarına hayır' pankartı taşıdı. Miting alanında olağanüstü güvenlik önlemleri alınması dikkat çekerken, 4 çocuk polis tarafından gözaltına alındı. Mitinge Demokratik Toplum Partisi(DTP) Eşbaşkanı Aysel Tuğluk'un yanı sıra DTP'li kadın belediye başkanları birer konuşma yaptı. Kadın başkanların konuşmaları sık sık terörist başı Öcalan lehine atılan sloganlar nedeniyle kesildi.

İstasyon Meydanı'nda yapılan miting olaysız sona erdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious