DTP, Fethullah Gülen harekâtından rahatsız oluyor

DTP, Fethullah Gülen harekâtından rahatsız oluyor.8422
  • Giriş : 29.11.2007 / 23:00:00

DTP, Güneydoğu ve Kuzey Irak'ta güçlü bir şekilde varlığını hissettiren Gülen hareketinden rahatsız.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Son seçimde yıllardır oyları silip süpürdüğü Güneydoğu'da AK Parti karşısında hüsrana uğrayan DTP, laiklik vurgusu yapan çıkışlarla TSK'ya göz kırparken, bölgede ağırlığını arttıran Gülen Hareketi'nden rahatsızlığını dile getiriyor.

Diyarbakır'daki Sur Dershaneleri ve Kuzey Irak'taki; 4'ü Erbil'de, 3'ü Süleymaniye'de, biri Kerkük'te olmak üzere faaliyet gösteren Fethullah Gülen okulları bu rahatsızlığın en önemli nedenleri arasında. Zira, Gülen hareketi bu okullar aracılığıyla bölgede yerleşmiş bulunan etnik ideolojiyi yok edecek hamleler yapıyor. DTP ve PKK'nın beslendiği Kürt milliyetçiliğine karşı, İslami değerleri ön plana çıkarıyor.

TSK'YA GÖZ KIRPAN LAİKLİK VURGUSU

Demokratik Toplum Partisi, Güneydoğu ve Kuzey Irak'ta gücünü ve etkinliğini her geçen gün arttıran Gülen hareketinden duyduğu rahatsızlığı laikliğe vurgu yapan şu sözlerle dile getiriyor:

Şırnak milletvekili Hasip Kaplan: "Doğu ve Güneydoğu'da demokratik bir parti olarak laikliğin sigortasıyız."

Iğdır milletvekili Pervin Buldan: "Türk Silâhlı Kuvvetleri ile bizi karşı karşıya getirmek istiyorlar. Büyükanıt, partimizin adını bile anmak istemiyor ama, irtica ve laiklikle ilgili konularda fikirlerimiz tamamen örtüşüyor."

Van milletvekili Özdal Üçer: "Laiklik için veryansın eden Genelkurmay değil miydi? Biz bölgede aynı şeyleri savunuyoruz. Bize cephe almasınlar, zira biz de onlar gibi laikliğin savunucusuyuz. Genelkurmay'ın, laiklik açısından çalışmalarımızın önemini kavraması lazım. DTP, güneydoğuda, İslâm cemaatleşmesinin karşısındaki tek partidir."

ÖCALAN DA RAHATSIZ

DTP'li milletvekillerinin bu sözleriyle, Öcalan'ın, avukatları kanalıyla verdiği mesajlar birleştirildiğinde, PKK'nın, karşısında en kuvvetli cephe olarak, İslâmi duyarlılığı gördüğü anlaşılıyor. 

Öcalan, avukatlarıyla yaptığı görüşmelerde, AK Parti içindeki Nakşi örgütlenmesini eleştirmiş ve Güneydoğu'daki Gülen hareketinden duyduğu rahatsızlığı dile getirmişti.

HÜRHABER

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious