DTP, hükümetten haberli gitmiş!

  • Giriş : 04.11.2007 / 20:28:00
  • Güncelleme : 04.11.2007 / 20:31:58

DTP'li vekiller K. Irak'a gitmelerinin hükümetin bilgisi dahilinde olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hakkari'de terör örgütü PKK tarafından kaçırılan 8 Türk askerinin serbest bırakılması için Kuzey Irak'ta bulunan Demokratik Toplum Partisi'nden 3 milletvekilli, kendilerini hükümetin bilgisi dahilinde burada olduklarını söyledi. Türk askerlerinin bugün serbest bırakılmasının ve Türkiye'ye gönderilmelerinin ardından, askerlerin serbest bırakılması konusunda PKK ile görüşmelerde bulunan DTP Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk, Siirt Milletvekili Osman Özçelik, Van Milletvekili Fatma Kurtulan, Erbil'de Cihan haber ajansı'na açıklamalarda bulundular.

DTP"li vekiller, askerler için önceki gün kuzey Irak"a geçtiklerini, bugün sabah yerel Kürt Hükümeti İçişleri Bakanı Kerim Sincari Başkalığında ve Peşmerge Kuvvetleri korumasında 3 saatlik yol gitiklerini, bu sırada kendilerine ABD subaylarının da eşlik ettiğini anlattı.

Askerler teslim sırasında sağ salim aldıklarına dair bir belgeye imza attıklarını belirten DTP'li vekiller, daha sonra Kürt yönetimi tarafından kendilerine tahsis edilen özel tek tip araçlarla korumalar eşliğine Erbil Hava alanına getirildiklerini, burada Türk askerlerini ABD kuvvetlerine teslim ettiklerini anlattılar.

Siirt Milletvekili Osman Özçelik, Cihan'a açıklamasında kendilerinin hükümetin bilgisi dahilinde burada olduklarını ifade etti. Özçelik, "Biz hükümetin bilgisi dahilinde buradayız. Aslında askerlerin bilgisi de var. Ancak bizimle direk irtibatları yok. Bu olay sınır ötesi operasyonun bitmesi anlamına gelmiyor. Ama bu olay önemlidir. Biz sınır ötesi operasyon yapılmasını istemiyoruz. Teslim anında Kürt yetkiler ve ABD askerleri de hazır bulundu. Buradan alıp hava alanında ABD'lilere teslim ettik. Biz çok stresli idik ve ne olacağını bilmiyorduk." dedi.


DTP Van MİLLETVEKİLİ KURTULAN: "ASKERLER SERBEST KALINCA ONLARI KENDİ ÇOCUĞUMUZ GİBİ SARILIP ÖPTÜK"

Van Milletvekili Fatma Kurtulan ise askerleri sağ salim aldıklarına dair belge imzaladıklarını belirterek "Kendi çocuklarımız gibi onları görünce sarıldık, öptük. Onlar da mutlu oldu, biz de. Hâlâ askerlerimizi nerde hangi bölgede bilmiyoruz. Ben buranın yabancısıyım." diye konuştu.

DTP Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk, çok mutlu olduklarını belirterek, 'Biz Kürt yetkilerle birlikte hareket etik. Nereye gittiğimizi bilmiyorduk. Çünkü bu bugün sabaha karşı yola çıktık. Yaklaşık 3 saat yol gittik. Nereye gittiğimiz bilmiyorduk. Çok mutluyuz. İyi bir iş yaptığımız için mutluyuz. Biz buraya askerlerimizi alacağımızı biliyorduk. Bir takım görüşmeler yapmıştık." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious