DTP, İngiliz parlamentosuna gitti

DTP, İngiliz parlamentosuna gitti.11728
  • Giriş : 16.01.2009 / 12:49:00

Sabahat Tuncel, İngiliz parlamentosunda düzenlenen toplantıya katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Demokratik Toplum partisi (DTP) milletvekili Sabahat Tuncel, partisinin kapatılması talebinin temel sebebinin PKK'yı terör örgütü olarak ilan etmemesi olduğunu, bunun da "Kürt sorununun" esasını oluşturduğunu savundu.

İngiltere ziyaretinin ilk gününde dün gece Avam Kamarası'nı İşçi Partisi milletvekili Eric Joyce'un davetlisi olarak ziyaret eden Tuncel, parlamentoda bir komisyon salonunda düzenlenen toplantıya katıldı.

Tuncel, TRT 6 televizyonunun geçenlerde yayına başlamasının önemli bir gelişme olduğunu, yıllardır, kendisi ve kimliği yok sayılan bir halkın dilinde devletin resmi kanalında yayın yapılmasının aslında Kürtler'in verdiği mücadelenin geldiği noktayı gösterdiğini öne sürdü.

Bu TV projesinin yaklaşan seçimle bağlantısı olduğunu iddia eden Tuncel, "Tabii biz yine de DTP olarak bu adımı hiç küçümsemiyoruz" dedi.

DTP milletvekili Tuncel İngiliz parlamenterlere de "Dostlarımızın da Kürt halkının demokrasi ve özgürlük mücadelesine destek vermesini istiyoruz" diye seslendi.

MİLLETVEKİLİ JOYCE'A KIZDILAR

İşçi Partili milletvekili Eric Joyce da bir dinleyicinin, İngiltere'deki Kürt derneklerine yönelik polis baskınlarından yakınarak PKK'nın terör örgütleri listesinden çıkarılmasını istemesi üzerine, bir Batı ülkesinde şiddeti ve insanların öldürülmesini savunan bir organizasyonu savunmanın çok güç olduğunu, her şeyden önce bu organizasyonların şiddeti reddetmesi ve terörizmle olan bağlarını kesmesi gerektiğini söyledi.

İngiltere ile Türkiye arasındaki güçlü ilişkilere de dikkat çeken Joyce, PKK şiddeti reddetmedikçe diyalog kurmanın imkansız olacağını yineledi.

Bu sözler üzerine konuklar arasındaki bir kişi söz alarak Joyce'a ağır sözlerle saldırdı. Joyce ise bu sözlere yanıt vermedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*