DTP, kredi kartı borçlarına çare istedi

DTP, kredi kartı borçlarına çare istedi.14654
  • Giriş : 14.01.2009 / 14:40:00

DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş, yaşanan ekonomik kriz nedeniyle kredi kartı borçlarıyla, tüketici kredi borçlarının yeniden yapılandırılması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Demirtaş, Tüketici Dernekleri Federasyonu Genel Sekreteri Hamdullah Yıldız ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Yıldız, kredi kartı borçlarıyla, bireysel tüketici kredilerinin yeniden düzenlenmesi amacıyla taslak çalışması yaptıklarını belirterek, tüketicilerin mağduriyetinin giderilmesi için yasal düzenleme yapılmasını talep etti.

Ekonomik krizin sermayenin çeşitli kesimine destek verilerek aşılamayacağını ifade eden Yıldız, ''Tüketicilerin borcunun affedilmesini veya silinmesini istemiyoruz. Borçların yeniden düzenlenerek, yüzde 3 faizle 12 ay taksitlendirmesini talep ediyoruz. Vergi borçlarına yapılan düzenlemeler gibi kredi kartı borçlarına da düzenleme yapılması gerekir'' diye konuştu.

DTP Grup Başkanvekili Demirtaş, hazırlanan taslağa destek vererek, kısa sürede kanun teklifi vereceklerini bildirdi.

Demirtaş, krizin toplumda oluşturduğu tahribin verilerle ortaya çıkmasına rağmen Mecliste ''Kriz var mı yok mu?'' tartışması yaşandığını söyledi.

Meclisin, halkın gündemini geriden takip ettiğini kaydeden Demirtaş, ''Ekonomik kriz yaşanıyor, Gazze'ye saldırılar devam ediyor, biz Mecliste Tapu Kanununu görüşüyoruz'' dedi.

Kredi kartı mağdurlarının sayısının her geçen gün arttığını ve son günlerde intiharların yaşanmaya başlandığına dikkati çeken Demirtaş, ''Ekonomik kriz doğrudan tüketiciyi etkiliyor. Krizden çıkışın en önemli yolu piyasayı canlandırmaktır. Tüketicinin, yani toplumun tamamını ilgilendiren bu konuda yasa çıkarmak tüm partilerin görevidir. Kredi kartı ve tüketici kredi borçları yeniden yapılandırılarak, tüketicilerin mağduriyeti giderilmelidir'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*