DTP, MHP'nin başörtüsüyle ilgili teklifini onaylamadı

DTP, MHP'nin başörtüsüyle ilgili teklifini onaylamadı.17744
  • Giriş : 17.01.2008 / 15:52:00

DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan: "Sınırsız özgürlük getiriyor, desteklemeyiz"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, MHP'nin başörtüsü konusundaki teklifinin her alanda sınırsız özgürlük getirdiğini, bu haliyle teklifi desteklemeyeceklerini bildirdi.

Kaplan, TBMM'de gazetecilere yaptığı açıklamada, türban sorununun, Türkiye'de anayasal yargı ve AİHM sürecinden geçmiş bir konu olduğunu söyledi.

Türban konusunda çıkış yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, 6 yıldır iktidarda olduğunu, bu tür konulara çözümü Meclis zemininde araması gerektiğini anlatan Kaplan, parti olarak yıllardır dini inanç ve özgürlükleri savunduklarını, bu tür yasakların doğru olmadığını söylediklerini belirtti.

Kaplan, ''Ancak AKP ve MHP, türban konusunda sonuç alıcı bir düzenleme
yerine işi zorlaştırma ve yokuşa sürme çabası içindeler. Başörtüsü anayasa konusu değildir. Anayasal, ulusal yasaların üzerinde temel belgelerdir. Bu sadece bir yasa düzenlemesi konusudur. YÖK kanunda yapılacak bir değişiklikle yasak konusu kaldırılabilir'' diye konuştu.

MHP'nin teklifinin, her türlü kamu hizmetinin alımı ve sunumunda sınırsız özgürlük getirdiğini savunan Kaplan, şunları söyledi:

''Sınırsız özgürlük hiçbir ülkede yoktur. Örneğin başörtülü bir general
göremezsiniz. Asker, hakim, polis, öğretmen gibi meslek gruplarının kendine özel kuralları vardır. Bu kuralları benimseyen, gider oraya kaydolur. Bu teklife göre türbanlı bir milletvekili de Meclise girebilir. Dolayısıyla MHP'nin bu önerisi,
dini inanç ve özgürlüklerin sağlanmasını hedefleyen bir öneri değil. Toplumda daha çok tartışma yaratır. Bu haliyle teklifi desteklemeyiz.''

DTP'li Hasip Kaplan, MHP'nin konuyla ilgili kendileriyle diyaloğa gireceğini
sanmadığını da ifade ederek, ''AKP ve MHP, sayısal çoğunluğu yeterli görüp, kendi aralarında görüşüyorlar. Bu tür şeylerde bütün partilerin diyaloğa girmesi, gerginlikleri önleyecektir'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious