DTP, Osmanlı ve Selçuklu'yu kaldırdı

DTP, Osmanlı ve Selçuklu'yu kaldırdı.12840
  • Giriş : 26.06.2009 / 20:20:00

Patnos Belediyesi, encümen kararıyla, 'Osmanlı've 'Selçuklu Parkı''nın isimlerini değiştirdi. Kaymakamlık iptal etti ancak...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsim değişiklikleri için alınan kararın Kaymakamlıkça reddedilmesine rağmen belediye görevlileri parkların tabelalarını söktü.

Patnos'un DTP'li Belediye Başkanı Yusuf Yılmaz, ilçenin doğusunda ve batısında bulunan Osmanlı ve Selçuklu parklarının yapılan anketler sonucunda, halkın yoğun talebi üzerine parklardaki ''Osmanlı'' ve ''Selçuklu'' isimlerinin, ''Orhan Doğan'' ile ''Özgürlük'' olarak değiştirilmesine karar verdiklerini söyledi.

Anketleri dikkate aldıklarını iddia eden Yılmaz, vatandaşların oy çokluğu ve belediye encümenlerinin de oy birliği ile isim değişikliklerine karar verildiğini dile getirdi.

Yusuf Yılmaz, buna rağmen Kaymakam Tuncay Dursun'un bu kararı reddettiğini, burada halkın ve Patnos Belediye Başkanı ile Belediye Meclis üyelerinin hiçe sayıldığını ileri sürdü.

Yılmaz, Kaymakam Dursun'un, ''Büyük Selçuklu İmparatorluğu ve Osmanlı İmparatorluğu, Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Türk Önderi Atatürk'ün Cumhurbaşkanlığı forsunda yer alan 16 yıldızın temsil ettiği 16 büyük Türk Devleti'nden iki tanesinin adıdır. Bunların isimlerinin önemli mekanlara verilmesi milli bir ödevdir ve tarihi olayları kendi şartlarında değerlendirmek gerekmektedir. Çağdaş demokrasi anlayışı iddiasında olmak, şanlı tarihimizi reddetme hakkını hiç kimseye vermez. Böylesine yanlış bir yaklaşımla insanlığa medeniyet dersi vermiş olan büyük Türk devletlerinin isimlerini kaldırmayla uğraşmak, kamunun manevi zararına yol açacaktır. Türklüğe ait değerlerin isimlerini değiştirmek hukuka aykırıdır. Bu tür çabalara milletimizin izin vermeyeceği de açıktır. Bu yönde bir kararın oy birliği ile alınması ise makamım nezdinde hiç bir anlam ifade etmemektedir. Hukuka aykırı olarak alınan park isimlerinin değiştirilmesi kararının onanması 5393 sayılı Belediye Kanunu'nun 81'inci maddesi gereğince tarafımdan reddedilmiştir'' şeklinde cevap verdiğini kaydetti.

Belediye Başkanı Yılmaz, bu durumu yargıya taşıyacaklarını da ifade etti.

Bu arada, alınan karara yapılan itiraza rağmen, Osmanlı ve Selçuklu parklarının tabelaları yerinden söküldü.

Yeni tabelaların ise hafta içinde takılacağı öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*