DTP, oy oranını artırmak için Said Nursi'ye sarıldı

DTP, oy oranını artırmak için Said Nursi'ye sarıldı.22064
  • Giriş : 29.03.2008 / 09:00:00

DTP'li Yıldız Bengi Yıldız, Said-i Nursi’nin mezarının bulunması için TBMM'ye soru önergesi verecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

AK Parti’nin Doğu ve Güneydoğu’daki yükselişinden çekinen DTP gözünü muhafazakar oylara dikti. DTP Batman Milletvekili Bengi Yıldız, TBMM Başkanlığı’na bugün bir soru önergesi vererek, Said-i Nursi’nin mezarını meclis gündemine taşıyacak. DTP’li Yıldız, İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın yanıtlaması istemiyle vereceği soru önergesinde, Nursi’nin mezarını bilmenin herkesin hakkı olduğu belirterek, mezar yerinin açıklanmasını isteyecek. Yıldız sadece Said-i Nursi’nin yargıda aklandığını belirterek, iade-i itibar verilmesini de istedi. Said-i Nursi’nin 1960 yılında Şanlıurfa’da vefat ettiğini ve oraya defnedildiğini hatırlatan Yıldız, 1960 askeri yönetiminde mezarının buradan alınıp bilinmeyen bir yere götürüldüğünü söyledi.

KAPATMA DAVASI İÇİN EK SÜRE

YARGITAY Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya’nın DTP’nin kapatılması istemiyle açtığı davada, DTP’liler ‘esasa ilişkin’ savunmalarını yapmaları için Anayasa Mahkemesi’nden 3 ay ek süre istedi. Anayasa Mahkemesi’nin DTP avukatlarının talebini reddetmesi halinde ise 12 Nisan’a kadar esasa ilişkin savunmanın sunulması gerekiyor.

Öcalan’ın ilginç isteği

İmralı’dan terör örgütüne talimat veren Abdullah Öcalan’ın Şanlıurfa’ya bir ilahiyat fakültesi kurulmasını istediği öğrenildi. Öcalan’ın gerekçe olarak ‘Din doğru öğretilmeli’ dediği belirtildi.

Danimarka’ya Roj TV için özel savcı

DANİMARKA’DAN aldığı lisans ile uydu üzerinden PKK yanlısı yayın yapan ROJ TV’nin kapatılması için ortak çalışma yapmak üzere Türkiye’den bir savcı Danimarka’ya gidecek. star’ın edindiği bilgiye göre, Dışişleri Bakanı Ali Babacan hafta içinde Ankara’ya gelen meslektaşına Roj tv rahatsızlığını iletti. Bunun üzerine Möller, Babacan’a bir Türk Savcısı’nın Danimarka’ya gelip ortak çalışmasını teklif etti. Babacan’ın bu teklife sıcak baktığı ve önümüzdeki günlerde bir savcının Danimarka’ya gideceği öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious