DTP, PKK'nın emir eridir!

DTP, PKK'nın emir eridir!.10274
  • Giriş : 06.11.2007 / 09:36:00
  • Güncelleme : 06.11.2007 / 11:01:51

Şeyh Sait’in torunu Abdülmelik Fırat, Vatan gazetesine çarpıcı açıklamalar yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

DTP'nin içinde bulunduğu zor duruma dikkat çekti. Fırat'a göre DTP, "PKK'nın sen otur sen kalk" dediği bir partidir" dedi. İşte Fırat'ın önemli açıklamaları:

“DTP, kendi iradesini kullanamayan bir siyasi harekettir. PKK’nın sözünden çıkamaz. Recep Tayyip ısrarla diyor ki; ‘PKK terör örgütüdür deyin!’ Ahmet Türk, demek istiyor aslında, bunu tavırlarıyla da gösteriyor ama kimse göremiyor. Onlara zaman tanımalıyız!”

Tam adını koyar mısınız? Kürtler federasyon mu istiyor, özerklik mi?
Federasyon da olabilir, bu Türkiye’nin şartlarına göre belirlenecek. Konuşulmadan hiçbir şey olmaz. Bugün federasyon dünyada en pratik çözümdür, ulusların bir arada yaşaması için... AB bir konfederasyondur. Yani bugün Almanya’nın yüzde 90’ı Alman olmakla birlikte federe bir devlet değil midir? Biz de eski kafadan çıkmalıyız. 80 senelik, 100 senelik bu düşünce, İttahat Terakki’yle başlamıştır. Bu düşünceyi bir kenara atmak lazım.

Artık etnik gruplarla bir arada yaşamak lazım. Yani bugün PKK’yi tek başına suçlamak yanlış. PKK’nin içinde Kürtler’in genç vücutları kendi ulusal hakları için parçalanıyor. Yani Öcalan’a ya da o partiye bağlılıkları yüzünden değil. Bugün siz Türkiye’deki insanların bir kısmını Afrikalı göreceksiniz, bir kısmını Beyaz Türk göreceksiniz. Beyaz Türkler’e karşı Afrikalılar baş kaldırmaz mı?

Bu kadar açık. Yahut da şöyle diyelim; Türkiye’de 2 milyon Kürt varsa, bu 2 milyon Kürt insan değil midir? Sen evvela ona kimliğini ver. ’Sen Kürtsün, kendi kimliğini kullan, kendi dilini kullan, okulunu aç, televizyonun olsun, siyasi partin olsun’ de...

Şu anda Kürtler’in siyasi partisi yok mu?

Yok ya! Nerede?

DTP siyasi parti değil mi?

DTP, siyasi parti olsa bile kendi iradesini kullanamayan bir siyasi harekettir. PKK’nin ’Sen otur, sen kalk’ dediği bir partidir. Bugün DTP’lilere imkan verilmiyor. Onlara imkan verilse yavaş yavaş PKK’den sıyrılırlar. Nasıl ki Türkiye’deki siyasi partiler derin devletin amentüsünden dışarı çıkamıyorlarsa, DTP de onlar gibi... PKK’nin sözünden çıkamıyor.

10 milyon Kürt varsa 2 milyonu PKK’nın sözünü dinler

DTP’den hep bir adım atması PKK’ya ’Terör örgütüdür’ demesi beklendi. Ama onlar tam tersine Öcalan için ’Kürt halk önderi’ dediler... Bunun anlamı nedir?

Onlar ‘PKK terör örgütüdür’ demiyor, ben diyorum. Ahmet Türk diyemiyor ama ’Ey partiler siz nasıl ki Genelkurmay’ın emrinden çıkamıyorsanız ben de şu anda PKK’nin emrinden çıkamıyorum. Bana imkan verin’ demek istiyor aslında. Bunu davranışıyla ortaya koyuyor, kimse göremiyor. Recep Tayyip hâlâ ısrarla diyor ki, ’PKK teröristtir de!’ Diyemiyor. Diyebilir mi?

Peki bir Kürt vatandaşı rahatça bunu söyleyebilir mi?

Yüzde 60-70’i diyor ki, ’PKK şiddet kullanıyor, ben PKK’ye karşıyım.’ Çünkü PKK Kürtlerin inançlarını, örf ve adetlerini paylaşmıyor.

Güneydoğu’da PKK’nın gücü azalıyor mu?

Güneydoğu’da diyelim ki 10 milyon insan varsa, 2 milyonu PKK taraftarıdır. Aslında PKK taraftarı belki 100 bin kişidir ama 2 milyon insan da onu dinler. Çünkü onun parası var, gücü var, teşkilatı var. Geri kalan yüzde 80 ise kendi örf ve adetine, inancına bağlıdır. Hak istiyor, adalet istiyor...

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious