DTP, Şırnak'ta bildiri yayınladı, genel af istedi!

DTP, Şırnak'ta bildiri yayınladı, genel af istedi!.14143
  • Giriş : 07.02.2008 / 00:17:00
  • Güncelleme : 06.02.2008 / 23:57:06

DTP'liler, "TBMM tezkereyi geri çeksin, PKK eylemsizlik ilan etsin" çağrısı yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kuzey Irak'a yönelik askeri operasyonların durdurulması için Türkiye'nin 28 ilinden hareket ederek Şırnak'ın Kasrik bölgesine doğru "Operasyonlara Karşı Demokratik Çözüm" yürüyüşü düzenleyen DTP'liler, burada "TBMM tezkereyi geri çeksin, PKK eylemsizlik ilan etsin" çağrısı yaptı.

Dün Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden gelerek Diyarbakır'da toplanan ve buradan da Şırnak'ın Kasrik bölgesine geçen binlerce DTP'li, dün geceyi Cudi ve Gabar dağlarının eteklerinde kurdukları çadırlarda geçirdi. Geniş güvenlik önlemlerinin alındığı DTP eylemine, Eyleme ESP, SDP, EMEP, Gökkuşağı Kadın Derneği, HÖC, Kurtuluş, Kaldıraç, EHP, Barış Anneleri, Mezopotamya Kültür Merkezi'nin de aralarında bulunduğu 13 sivil toplum kuruluşu da destek verdi. Eylemde sık sık Abdullah Öcalan'ın posterleri açıldı ve Öcalan lehine sloganlar atıldı. DTP Eşgenel Başkanı ve Mardin Milletvekili Emine Ayna, burada "Demokratik Çözüm Deklarasyonu" adıyla yaptığı açıklamada, askeri operasyonların durmasının bölgede çatışmalara son vereceğini vurgulayarak, TBMM'nin sınırötesi operasyon tezkeresini geri çekmesini ve operasyonları bir an önce durdurmasını isterken, PKK'yı da "eylemsizlik konumu"na geçmeye çağırdı.

-"ÇÖZÜM ABD VE AB'DE DEĞİL, TÜRKİYE'DE"-

"Operasyonlara Karşı Demokratik Çözüm" eyleminin, Kürt sorunun yarattığı çatışma ortamından en çok etkilenen kentlerden biri olduğu için Şırnak'ta düzenlendiğini ifade eden Ayna, "Silahlar, kadın-erkek, Türk-Kürt tanımıyor. Ancak buradan, ölümlerin yürek kanattığı yerden ölerek ve öldürerek değil, yaşayarak ve yaşatarak çözmek mümkün demenin anlamı olacağına inandık" dedi. "Bir tek insanımızın burnu kanamadan diyalogla, konuşarak, tartışarak bütün sorunlarımızı çözmek mümkündür" diyen Ayna, Türkiye'nin çözümü ABD, İngiltere veya Avrupa ülkelerinde değil kendi içinde araması gerektiğinin altını çizdi.

-"ÖCALAN'IN YAŞAM KOŞULLARI DÜZELTİLSİN"-

Ayna, AKP'nin Kürt sorununa ilişkin politikalarının "imha ve inkar" politikaları olduğunu öne sürerek, "Kürt sorununun bir sonucu olan PKK'yı bitirmek, kökünü kazımak söylemleri çözüm değildir. Çözüm, tek millet, tek dil üzerine kurulu üzerine kurulu olan Kürtleri, inkâr ve imha politikalarından vazgeçmektir. Çözüme giden yolda Sayın Abdullah Öcalan'ın sağlığı ve yaşam koşullarının düzeltilmesi sorunun çözümüne küçümsenmeyecek bir katkı yapacaktır" diye konuştu.

-ANADİLDE EĞİTİM VE GENEL AF TALEBİ-

Kalıcı bir barış ortamının sağlanması için Kürt kimliğinin anayasal güvence altına alınması gerektiğini dile getiren Ayna, şunları söyledi: "Anayasa'nın tekçi anlayıştan kurtulabilmesi için demokratik özgür vatandaşlık yeniden tanınmalı, ortak kimlik olarak 'Türkiyelilik' kavramı vurgulanarak kullanılmalıdır. Türkiye'de farklı dillerde eğitim, farklı kültürlerin anayasal koruma altına alınması sağlanmalı, istisnasız herkesi kapsayan bir genel af olmalıdır. Kürtçe anadilde eğitim hakkı evrensel vazgeçilemez bir insan hakkıdır." Açıklamanın ardından, Cudi ve Gabar dağlarının eteklerinde bir araya gelen binlerce kişi, geldikleri kentlere dönmek üzere otobüslere bindi. Çevik Kuvvet ekiplerinin bölgede çok sıkı güvenlik önlemleri aldığı dikkat çekerken, DTP'nin eylemi olaysız sona erdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious