DTP, Türkiye çapında 'beyaz tülbent' eylemini başlattı

DTP, Türkiye çapında 'beyaz tülbent' eylemini başlattı.17172
  • Giriş : 21.01.2008 / 22:39:00
  • Güncelleme : 21.01.2008 / 22:45:53

DTP, TSK'nın yaptığı operasyonlara karşı Türkiye çapında 'beyaz tülbent' eylemine start verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Erzurum il Başkanı Osman Özbey, AKP ve Türk Silahlı Kuvvetlerin, eporasyonlarla çözümsüzlüğü derinleştirdiğini söyledi.

Özbey, Kürt sorununda çözümsüzlüğü ve operasyonlara karşı toplumsal yaşamda gelişen milliyetçiliği protesto etmek amacıyla ev, işyerleri, arabalara beyaz tülbent, yakalara ise beyaz kurdela takma eylemi başlattığını açıkladı.

Mahallebaşı Semti'ndeki DTP İl Başkanlığında bugün (Pazartesi) bir basın toplantısı düzenleyen DTP il Başkanı Osman Özbey, "Ordu ile hükümet Kürt sorununun çözümünde demokratik ve siyasal açılımların yapılması konusunda yasal, anayasal değişiklikten yana bir tutum sahibi değildir. Sorunu bir güvenlik sorunu olarak ele almaya ve şiddet yöntemleriyle çözmede ısrar etmektedir. Bugüne kadar defalarca denenmiş pişmanlık yasaları, sınır içi ve sınır ötesi operasyonlar bugünde çözüm olarak görülmektedir. İflas etmiş yöntem ve zihniyet hala devrededir. 16 Aralık 2007 tarihinde Kuzey Irak'a gerçekleştirilen sınır ötesi operasyon, bu mantıkta ısrarın sonucudur. Bu operasyan karadan giriş ve çatışmaların başlamasıyla çok daha ciddi ve bir boyuta tırmanan ABD- Avrupa onaylı yerel güçlerinde her türlü zemini sunmasıyla gerçekleştirilen bir operasyondur. Kürtlerin tümden imhasını hedefleyen bir konsept yürürlüğe konulmuştur. Bu konseptin halkalara ve bir fayda getirmeyeceği, daha çok gözyaşı ve acı demek olduğu ortadadır. Her koşul altında adil ve demokratik bir çözümü savunan partimiz bu kararlı duruşundan vazgeçmeyecektir. Tüm saldırı ve baskılara rağmen sorumlu ve duyarlı yaklaşımımız devam edecektir. Savaş çığırtkanlığına, operasyonlara, kürt halkının inkarına ve halkımızın iradesi üzerine geliştirilen saldırılara karşı dün olduğu gibi bugünde sessiz kalmayacağız" dedi.

EVLERE BEYAZ TÜLBENT, YAKALARA KURDELA

Özbey, "Bundan heraketle, DTP Erzurum il örgütü olarak Kürt sorununda yaşanan çözümsüzlüğe ve operasyonlara karşı toplumsal yaşamda gelişen milliyetçiliği protesto etmek amacıyla bugünden başlayarak her yerde evlerde, arabalara ve işyerlerine beyaz tülbent, yakalara ise beyaz kurdela takma eylemi başlatıyoruz" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious