DTP, yerel seçimler öncesi para sorununu çözdü

DTP, yerel seçimler öncesi para sorununu çözdü.23312
  • Giriş : 14.02.2008 / 13:17:00

Yaklaşan yerel seçimler öncesi para sıkıntısı çeken DTP, sorunu gidermek için ilginç bir yola başvurmuş.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yerel seçim çalışmalarında kullanılmak üzere, DTP'lilerin yönettiği belediyelerde çalışan kadrolu personelden yarım maaş, sözleşmelilerden ise 300 YTL yardım yapmalarının istendiği iddia edildi. Yardım parası vermeyen çalışanların tehdit edildiği ileri sürüldü.

Alınan bilgiye göre, bir süre önce Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nde daire başkanı ve birim amirleri ile toplantı yapan DTP Yerel Yönetimler Komisyonu'nda görevli 3 kişi, DTP Genel Merkezi'nin kararı uyarınca DTP döneminde işe alınan personelin yerel seçim çalışmalarında kullanılmak üzere şubat ayı maaşından, bir sefere mahsus olmak üzere partilerine bağışta bulunmalarını istedi.

Kadrolu personelin yarı maaş, sözleşmeli olan işçilerin ise 300 YTL yardım yapması istenirken, toplanacak paraların DTP tarafından yerel seçim çalışmalarında kullanılacağı belirtildi. Bu talep ilgili birim amirlerince çalışanlara iletildi.

''Maaşından para yardımı yapmayacak personelin daha sonra belirlenecek yaptırımların uygulanacağı'' şeklinde tehdit edildiği belirtildi. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi'nde görevli ve aralarında daire başkanlarının da bulunduğu bazı çalışanların bu talebe tepkili olduğu kaydedildi.

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fahrettin Çağdaş, böyle bir şeyin söz konusu olmadığını ifade ederek, ''Herhangi bir siyasi parti yöneticileriyle böyle bir toplantı yapmamız söz konusu değildir. Bu iddialar asılsızdır. Biz memuruz. Resmi mevzuatlara uygun şekilde çalışıyoruz. Zaman zaman böyle hakkımızda iddialar ortaya atılıyor. Kesinlikle doğru değildir'' dedi.

DTP Diyarbakır İl Başkanı Necdet Atalay da para istenmesi gibi bir şeyin doğru olmadığını söyledi. Necdet Atalay, ''Böyle bir faaliyetimiz söz konusu değildir'' dedi.

Belediye İş Sendikası Diyarbakır Şubesi yetkilileri ise sendika üyesi olan belediye çalışanlarından kendilerine bu yönde bir bilgi iletilmediğini söylediler.

Öte yandan, geçen yıl da DTP'ye para yardımı yaptıkları gerekçesiyle çok sayıda belediye personeli hakkında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavclığı'nca soruşturma başlatılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious