DTP, 'zehirlenmedi'yiı inandırıcı bulmadı

  • Giriş : 13.03.2007 / 00:00:00

DTP, açıklamanın kamuoyunda Adalet Bakanı Cemil Çiçek'i doğrulama amacı ile yapıldığı kuşkusu oluştuğunu da ileri sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Demokratik Toplum Partisi (DTP), Adli Tıp Kurumu'nun teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın zehirlendiğine dair bir bulguya rastlamadığı açıklamasının inandırıcı olmadığını, incelemenin uluslararası bir heyet tarafından yapılması gerektiğini bildirdi.

DTP, teröristbaşı Öcalan'ın zehirlenip zehirlenmediğini araştıran Adli Tıp Kurumu'nun zehirlenme bulgusuna rastlanmadığı yönünde açıklama yapması üzerine yazılı bir açıklama yaptı. Öcalan'ın sağlık durumu ile ilgili inceleme başlatılmasını olumlu karşıladıklarını daha önce belirttiklerini ifade eden DTP, Bakan Çiçek'in "Bu uluslararası yalanı ortaya çıkaracağız" sözleriyle inceleme yapacak heyeti baskı altına aldığını öne sürdü.

Adli Tıp Kurumu'nun dün yaptığı, Öcalan'ın zehirlendiği yönünde bir bulguya rastlanmadığı şeklindeki açıklamaların inandırıcı olmadığının vurgulandığı açıklamada, "Doğal olarak kamuoyunda açıklamanın Adalet Bakanını doğrulama amacıyla yapıldığı kuşkusu oluşmuştur." denildi.

Cezaevinde tutuklu bulunan bir insanın güvenliğinden devletin sorumlu olduğunun hatırlatıldığı açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Hükümetten beklenen, bu konudaki gerçekleri ortaya çıkarmak ve kuşkuları ortadan kaldırmaktır. Bunun yolu da hükümetin önyargılı tutumundan vazgeçip, sivil, bağımsız ve uluslararası bir uzman hekim heyetinin İmralı'ya giderek gerekli incelemeleri yapmasını sağlamasından geçmektedir.

Bağımsız bir heyetin ortaya çıkaracağı sonuç hem devleti zan altında kalmaktan kurtaracak, hem de toplumsal gerginliğin giderilmesini sağlayacaktır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious