DTP 17 yerde kadınları aday gösterdi

DTP 17 yerde kadınları aday gösterdi.15102
  • Giriş : 28.01.2009 / 08:15:00

Demokratik Toplum Partisi (DTP) dün Diyarbakır'da yerel seçimler için aday listesini açıkladı. Açıklanan listede 17 yerde kadınların aday gösterilmesi dikkat çekti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Henüz İstanbul, Ankara ve İzmir için aday belirlemeyen parti Kars'ta Ayşe Alınak'ı, Tunceli'de Edibe Şahin'i aday gösterdi.

Tuncel: 15 kadın kesin kazanacak

İki il dışında DTP'nin açıkladığı 15 kadın aday da ilçe ve belde başkanlıkları için yarışacak.

DTP'li milletvekili Sabahat Tuncel "Kazanacağımıza kesin gözüyle baktığımız 15 il, ilçe ve belde için kadın aday gösterdik" dedi.

DTP seçim komisyonundan yapılan açıklama sadece 15 ilde yüzde 40 kadın kotası uyguladıklarını ve bunu başardıkları oldu. Diğer yandan DTP listesinde il, ilçe ve beldeler için 147 erkek 17 kadın aday adayı var.


Milliyet'in DTP'nin yüzde 40 kadın kotası nedeniyle 2 il ve 15 ilçede kadın belediye başkan adayı önermesinin, parti tabanında tepkiye neden olduğunu bildiren haberi için Milletvekili Tuncel "Nedense o tepkiler bize değil Milliyet gazetesine gitmiş, çok şaşırtıcı" diyerek iddiların doğruyu yansıtmadığını söyledi.

Haberde şöyle deniliyor:

"Kadın aday gösterilen bir çok yerden parti genel merkezi ve milletvekillerine “Kadınlar oy alamaz” diye tepki faksları gönderildi. Özellikle, Şanlıurfa'nın Viranşehir ve Hakkari'nin Yüksekova ilçesinden kadın adaylara tepki sesleri yükseliyor. Mahalle muhtarları ve yerel insiyatif grupları, kadın adayların bölgede istenmediğini belirterek değiştirilmelerin talep etti."

Tuncel "'Viranşehir feodal' diyorlar. 'Uludere'ye gazeteciler bile zor giriyor' diyorlar. Kadınlar buralarda yönetici olmazsa nasıl feodaliteyi kıracağız, bu engelleri ortadan kaldıracağız?" dedi.

DTP'nin netleşen kadın adayları listesi şöyle:

Kars:
Ayşe Alınak,

Tunceli: Edibe Şahin,

Diyarbakır:

Bağlar: Yüksek Baran

Bismil: Cemile Eminoğlu,

Lice: Fikriye Aytin

Çermik: Suna Ünsal Aydın

Eğil: Petek Çapanoğlu

Mardin:

Derik: Selma Irmak

Nusaybin: Ayşe Gökhan

Yeşilalan: Gülbeyaz Güneş

Hakkâri:

Yüksekova: Ruken Yetişkin

Elazığ:

Karakoçan: Asiye Kolçak

Şanlıurfa:

Viranşehir: Leyla Güven

Ağrı:

Doğubayazıt: Canan Can Korkmaz

Şırnak:

Uludere: Şükran Sincar

Muş:

Varto: Gülşen Değer

Van:

Bostaniçi: Nezahat Ergüneş

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*