DTP 57 ilde başkan adayını belirledi

DTP 57 ilde başkan adayını belirledi.11728
  • Giriş : 16.01.2009 / 16:07:00

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Genel Başkan Yardımcısı Kamuran Yüksek, aralarında Manisa, Elazığ ve Ardahan gibi illerin de bulunduğu 57 belediye başkan adayını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yüksek, DTP'nin Ankara'da CHP adayı Murat Karayalçın'a destek vermeyeceklerini de söyledi.

Açıklanan isimler arasında görevden düşürülen Diyarbakır merkez Sur Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş ve Şırnak'ın Cizre İlçesi Belediye Başkanı Aydın Budak da yer aldı.

Türkiye'de DTP'nin elinde olan mevcut belediyelerin özgür belediyecilik anlayışı ile hareket ettiğini ileri süren Yüksek, "Kürtlerin yönettiği belediyelerin farkını herkes görüyor. Bölgede AKP'li belediyelere baktığımızda ise belediyeler borç batağında ve hizmet yapamamakta. AKP bölgede her geçen gün kan kaybediyor. Cesaret edip adaylarını açıklayamıyorlar. İtibarları kayboluyor. Partimiz ise tüm belediyeleri almaya kararlı ve çalışmalarımızı da bu yönlü devam ettiriyoruz." dedi.

Diyarbakır gibi önemli şehirlerin adaylarını daha görkemli bir toplantıda açıklayacaklarını dile getiren Yüksek, büyükşehirlerin tümünde sosyal demokrat ve sosyalist partilerle ortak adaylar çıkarabileceklerini ifade etti.

Diyarbakır'da Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir dışında hiçbir başvurunun olmadığını dile getiren Yüksek, "Baydemir, partimize başvuran tek kişidir. Yakında tüm belediyeleri açıklayacağız." diye konuştu.

Bölge dışında batı illerinde ortak aday göstereceklerini ifade eden Yüksek, "Ankara'da CHP'den aday olan Murat Karayalçın'a DTP kesinlikle destek vermeyecek. Ne CHP ile ne Karayalçın'la bir ittifakımız sözkonusu olamaz. Karayalçın'ın partisinin Kürt sorunu konusunda bir projesi yok. Bu nedenle Karayalçın'a destek vermiyoruz" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*