DTP: 8 askeri nasıl kurtardıysak silahları da sustururuz!

DTP: 8 askeri nasıl kurtardıysak silahları da sustururuz!.53148
  • Giriş : 14.11.2007 / 21:54:00

DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş, dün tartışılacak bir açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Demirtaş, "Nasıl 8 askeri getirme iradesini ve kararlılığını gösterdiysek, silahları susturma iradesini ve inisiyatifini de gösterebilecek durumdayız." dedi. Bunu gerçekleştirmemelerinin sebebini ise Türkiye'nin hazır olmamasına bağladı. Partilerin ve hükümetin çok yönlü bir proje sunmasını isterken sınır ötesi operasyonun çözüm olmayacağını savundu. Demirtaş, tüm liderlerin katılacağı bir demokrasi zirvesi yapılmasını da teklif etti.

Demirtaş, DTP 2. Olağanüstü Büyük Kongresi'nde seçilen Parti Meclisi'nin (PM) ilk toplantısı öncesinde açıklamalarda bulundu.

Partilerin ağız birliği ederek DTP'ye saldırdıklarını ileri süren Demirtaş, "Biz bu öfkenin kurbanı olmayacağız. Sağduyuyu koruyarak ve toplumun karşısına projelerimizle çıkarak en güzel yanıtı vereceğimize inanıyoruz." diye konuştu. DTP'nin 'demokratikleşme projeleri'nin 'ülkeye ihanet' olarak değerlendirildiğini söyleyen Demirtaş, "Partimiz milletvekilleri başta olmak üzere yöneticilerimiz hedef haline getirilmiş durumda. Bu tehlikeli gidişata karşı ne hükümetten, ne Başbakan'dan ne de diğer partilerden sağduyulu bir yaklaşım maalesef gelmemektedir." ifadelerini kullandı.

DTP'li 3 milletvekili, PKK'nın kaçırdığı 8 askeri teslim alan Kuzey Irak bölgesel yöneticileri ve Amerikalı yetkililerin bulunduğu heyette yer almıştı. DTP'li vekiller, terörist başı Öcalan'ın posterinin bulunduğu masada teslim tutanağına da imza atmıştı. Bu görüntüler Türkiye'de tepkiyle karşılanmıştı.

''Nasıl 8 askeri getirme iradesini ve kararlılığını gösterdiysek, silahları susturma iradesini ve inisiyatifini de gösterebilecek durumdayız'' diyen Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Ama Türkiye buna hazır mı? Partiler buna hazır mı? Hükümetin bu yönde bir projesi var mı? Partiler ve hükümet projesini ortaya koysun biz elimizi taşın altına koymaya hazırız. Ancak bu işler çağrıyla olmaz. 25 yıldır devam eden çatışmalı süreci çağrılarla, sloganlarla sınır ötesi operasyonlarla bitireceğini sananlar yanılıyorlar. Tüm parti liderleri bir araya gelelim terör zirvesi değil, demokrasi zirvesi oluşturalım ve demokratik bir proje ile bu sürecin içerisinden alnımızın akıyla, onurumuzla, başarıyla çıkalım, halklarımıza yüzyılın barışını hediye edelim. Bunu başarabilmek için DTP olarak bizim projemiz var. Biz hükümetin de projesini oluşturmasını istiyoruz.''

Partilerinin sık sık saldırıların hedefi olduğunu da savunan Demirtaş, iktidarıyla, muhalefetiyle siyasi partilerin kavgalarını DTP üzerinden yürüttüğünü iddia etti. Nurettin Demirtaş, diğer partilerin saldırılarıyla, kavgalarıyla projesizliklerini gizlediğini kaydetti. Partinin önceki hafta düzenlenen kongresinin iki strateji ortaya koyduğuna dikkat çeken Demirtaş, bu çerçevede, Demokratik Özerklik ve Çatı Partisi gibi planları benimsediklerini söyledi.

Nurettin Demirtaş, "Demokratik Özerklik'i bölünmek için değil, bütünlük için istiyoruz. Ancak ret ve inkar yaklaşımı ayrılığı, bölünmeyi körüklüyor." dedi. Kendilerinin birliği perçinlemekten yana olduğunu belirten DTP Genel Başkanı Demirtaş, sorunları görmezden gelen retçi ve inkarcı yaklaşımların bölünmeyi körüklediğini ifade etti.

Demokratik özerklik doğrultusundaki planların boğulmak istendiğini öne süren Demirtaş, bu çerçevede iftiralarla karşılaştıklarını öne sürdü. Nurettin Demirtaş, kimi çevreleri, değerleri kendilerine karşı kullanmakla suçlarken, değerlerin toplumun tümüne ait olduğunu belirtti. Söz konusu yaklaşımları siyasi olarak etik bulmadıklarını dile getiren Demirtaş, Çatı Parti anlayışının da fikri olarak toplumdaki parçalılığı gidermek istediğini savundu.

Nurettin Demirtaş, DTP Grup Başkan Vekili Fatma Kurtulan'ın son haberlerle hedef haline getirildiğini savunarak, karalama kampanyalarıyla ülkenin yeni bir andıçlar dönemine sürüklenmek istendiğini sözlerine ekledi.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious