DTP: AK Parti hep kendine müslüman

DTP: AK Parti hep kendine müslüman.11758
  • Giriş : 24.06.2009 / 13:20:00
  • Güncelleme : 24.06.2009 / 12:59:52

İrtica eylem planı konuşuluyor. DTP lideri Ahmet Türk geçen yıl ortaya çıkarılan 'Lahika'yı gündeme getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

DTP lideri Ahmet Türk, iktidarı 'DTP'yi bitirme planı' karşısında sessiz kalmak ve onaylamakla suçladı.

Türk, geçen yıl Taraf'ın ortaya çıkardığı, Genelkurmay'da hazırlandığını iddia edilen ve 'Lahika' adı verilen eylem planına karşı, hükümeti ses çıkarmamakla suçladı.

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, partisinin grup toplantısında gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. İşte Türk'ün açıklamaları:

Muhalifleri aydınları Kürtleri susturmayı hedeflemediler mi? Akın Birdal İHD Genel Başkanı'yken bir andıç sonucu suikasta uğramadı mı? Çocuklar bile onlarca yıl ağır hapis cezalarıyla yargılanmıyorlar mı?

ŞEMDİNLİ ÇETESİ 1 GÜNDE SALIVERİLMEDİ Mİ?

Şemdinli Çetesi askeri mahkeme tarafından bir günde salıverilmedi mi? Daha geçen yıl Kürtleri rahatsız etmeyi öngören bazı eylemlerin yer aldığı eylem planı ortaya çıkmadı mı? Daha neyi araştırıyorsunuz? Bunda deneyimden sonra çıkıp toplumun karşısına, 'belge gerçekte olabilir sahte de olabilir' demenin bir anlamı var mı?

Topluma da bakın, siyasete müdahale etmeyi planlayan böyle bir girişim yokmuş diyecekler. Böylece var olan vesayet rejimini sürdürecekler.

DAHA ÇOK ANDIÇLAR GÖRECEĞİZ

Bu albayın daha önceki 21 adet imzası toplanmış. Hepsi birbirine benzer. İfadesi alınırken imzasını değiştiriyor. İmza değiştirmiş olmasını o imzasını saklamaya yönelik bir arayış olarak görmek gerekir. Evet ne yazık ki hükümet kendisine demokrasiye karşı yönelen bu tür girişimler karşısında, bir siyasi irade olarak ortaya çıkmadıkça bu ülkede daha çok andıç göreceğiz.

HÜKÜMETİN EYLEM PLANI VAR MI?

Hükümete soruyorum. Bu vesayet rejimini sürdürmeye çalışanlara karşı sizin eylem planlarınız nedir? Siz nasıl bir mücadele başlatmayı düşünüyorsunuz?

HÜKÜMETE ÖNERİLER

Hükümet kararlı bir demokratik siyasi ve hukuki mücadele sürecini başlatmalıdır. Elbette atılacak bütün adımlar geniş ve kapsamlı bir sivilleşme programı içerisinde ele alınmalıdır. Bu program yeni bir anayasanın hazırlanmasından, köklü reformlara, yerel yönetimlere, hukuk reformundan yargı bağımsızlığına kadar geniş bir yelpazedeki adımları kapsamalı.

Eğer Türkiye bir çözüm rotasına girerse bu güçlerde iktidarlarını kaybedeceklerdir. Bu bilinçten hareketle Kürt sorunu konusunda atılacak adımlar, siyasete müdahale edecek odakların yollarını kapatacaktır.

İKTİDAR 'DTP'Yİ BİTİRME PLANI'NA SESSİZ

Başbakan diyor ki Başbakan hukukdışı mücadelelere karşı tek yürek olduğunu bu belge fırsatıyla göstermiş oldu. Bugün DTP'ye karşı yürütülen operasyonların böyle bir belgeyle başlamıştır.

Bu hukuksuz operasyonlar hala sürmektedir. Bu andıçla başlayan baskı ve yıldırma süreci tam hızıyla devam etmektedir. DTP'ye ve Kürtlere yapılanlar hukukdışıdır diyebildiniz mi? O eylem planına karşı ne o dönemde ne de bugün tek bir itirazınız dahi olmadı bunu görmedik.

Ancak her zaman olduğu gibi işin ucu kendisine dokununca feryat figan ediyor. AKP'yi ve Fethullah Gülen'i bitirmeye çalışanlara karşı çıkacaksınız, DTP'yi bitirme planıyla ilgili bir şey yapmayacaksınız.

DTP'nin bahsettiği o plan

2007 Eylül ayında hazırlandığı iddia edilen planı Taraf, geçtiğimiz yıl Haziran ayında ortaya çıkarmıştı.

-Kanaat önderlerinin kullanılması,

-Üst yargı organlarının başkanlarının, basın mensuplarının, sanatçıların TSK ile aynı paralelde hareket etmelerinin sağlanması,

-Yönetmenlere film, senaryo, bestecilere eser siparişi,

-DTP'nin terörist olarak görüldüğünün ilanı,

-İrticaya zemin hazırlayan bir çok faaliyetin iktidar tarafından organize edildiğinin, islami hayat tarzının yaygınlaştırıldığının anlatılması,

-Kürt bölgesinde teröre destek sağlayan sivil kesimlere, bu desteğin bedelsiz kalmayacağını anlatmak üzere taciz uygulamalarının yapılması.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*