DTP Başkan adayı Nurettin Demirtaş'tan tehdit gibi söz

DTP Başkan adayı Nurettin Demirtaş'tan tehdit gibi söz.9424
  • Giriş : 08.11.2007 / 18:30:00

DTP'de başkan adayı Nurettin Demirtaş, DTP’ye karşı linç kampanyası yürütüldüğünü savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

DTP Genel Başkan Vekili ve Genel Başkan adayı Nurettin Demirtaş, DTP’ye karşı bir linç kampanyası yürütüldüğünü savunarak, “Bundan kim zarar görür kim karlı çıkar bunu kimse kestiremez” dedi.

DTP 2. Büyük Olağanüstü Kongresi Ankara’da Büyükhanlı Otel’de devam ediyor. Divan oluşmasının ardından bir konuşma yapan Genel Başkanvekili Nurettin Demirtaş, Osmanlı geleneğinden devralınan toplumsal renkliliğin ve çeşitliliğin yok edilerek tek bir ırka ve tek bir mezhebe indirgenmek istendiğini belirtti.

AKP, CHP ve MHP’nin şiddet ikliminden beslendiğini ifade eden Demirtaş, şiddet ikliminden beslenen partilerin ve geleneksel devlet anlayışının ülkenin ekonomik ve sosyal sorunlarını içinden çıkılmaz kaoslara sürüklediklerini söyledi. Demirtaş, siyasetin çözmesi gereken en acil konunun Kürt sorunu olduğunu söyleyerek Kuzey Irak’a yapılması planlanan sınır ötesi operasyonu da eleştirdi.

Demirtaş, “Zamanı, enerjiyi, maddiyatı sınır ötesine taşırma yerine içte kardeşleşmeye, toplumsal barışı tesis etmeye harcamalıylız. Şiddetle her sorunu çözme iddiasında olan zihniyet Türkiye’yi ABD ve AB kapılarında nerdeyse dilenci konumuna düşürmüştür” şeklinde konuştu.

-BİR BAŞBAKAN’DAN BEKLENEN DAVRANIŞ BU OLAMAZ-

Demirtaş, konuşmasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı da eleştirerek, “Başbakan bizim partimizi hedef göstererek ırkçı bir politika güdüyor. Sırf Kürt olduğu için insanlara saldırılıyor. Başbakanın bizi hedef gösteren her demecinin ardından mutlaka bir ilde partimiz saldırıya uğruyor” dedi.

Saldırganlara karşı yargının hiçbir şey yapmadığını ileri süren Demirtaş, “Bir Başbakan’dan beklenen davranış ve sorumluluk bunlar olamaz” şeklinde konuştu. Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugüne kadar sağduyulu davrandık. Başbakandan da aynı sorumlu yaklaşımları görmek istiyoruz. Aksi halde yanlış yere düşecek bir kıvılcımın vebalini kimse kaldıramaz. İnanılmaz bir siyasi linç kampanyasıyla karşı karşıyayız. Bunları şikayet olsun diye söylemiyorum. Bu linçten kim zarar görür kim karlı çıkar bunu kimse kestiremez. Kaybedecek olan demokrasidir.”

-ÇATI PARTİSİ ÖNERİSİ-

Demirtaş, ülkedeki sol ve demokrasi güçlerinin de dağınık olduğunu söyleyerek, bunun sıkıntısının en fazla 22 Temmuz seçimlerinde hissedildiğini belirtti. Herkesin kendi farklılığını ve rengini taşıdığı bir çatı partisi kurulması önerisinde de bulunan Demirtaş, DTP olarak böyle bir parti içinde yer alabileceklerini söyledi.

-LANETLEME POLİTİKASI ÇÖZÜMSÜZLÜK GETİRİR-

Demirtaş’ın ardından söz alan Genel Başkan Yardımcısı Selma Irmak DTP’lileri “İki asi nehir arasındaki kadim bir halkın yüzyıllardır süren özgürlük sevdasının yolcuları” diye tanımladı. Türkiye’nin “bıçak sırtı” bir dönemden geçtiğini belirten Irmak, bu süreçten demokrasiyi güçlendirerek geçmek gerektiğini ifade etti.

DTP’ye karşı bir linç kampanyası yürütüldüğünü, kınama ve lanetleme politikası dayatıldığını ileri süren Irmak, “Kınama ve lanetleme politikası çözümsüzlük politikasıdır. Biz diyalog ve uzlaşı dilinin esas alınmasını istiyoruz” dedi. Irmak, “Demokratik Özerklik Projesi”ni gündeme getirerek bu projenin Türkiye’nin demokratikleşmesine katkıda bulunacağını savundu.

-HERKES KENDİ KÜRDÜNÜ YARATMAK İSTİYOR-

Kürt sorunu üzerine birçok tartışma yürütüldüğünü hatırlatan Irmak, “Herkes kendi Kürdünü yaratmak istiyor. ‘beyaz Kürt” deniliyor, ‘milliyetçi Kürt’ deniliyor, ‘şahinler, güvercinler’ deniliyor… Biz diyoruz ki bir tek Kürt vardır, o da onurlu Kürt’tür” dedi. Irmak’ın bu sözleri salondan büyük alkış aldı.

Irmak, kendilerine karşı bir şer cephesi oluşturulduğunu da ileri sürerek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şer cephesi bize şunu dayatıyor, ‘Susacaksınız, teslim olacaksınız’ Teslimiyetten sonra ihanet gelir. Biz susmayacağız, bugüne kadar yürüdüğümüz gibi bundan sonra da yürüyeceğiz.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious