'DTP binasına gidip PKK'ya katıldım'

'DTP binasına gidip PKK'ya katıldım'.10334
  • Giriş : 20.02.2008 / 13:06:00

PKK’nın Kuzey Irak’taki kamplarında silahlı faaliyet yürütürken 2 ay önce örgütten kaçarak Habur Sınır Kapısı’nda güvenlik güçlerine teslim olan 3 PKK’lı, ceza verilmeden serbest bırakıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kuzey Irak’taki örgütün çeşitli kamplarında askeri ve siyasi eğitim gördükten sonra Hınere, Hakurk, Zap ve Çemço kamplarında silahlı faaliyet yürütürken örgütten kaçarak KDP peşmergelerine teslim olan PKK'lılar Zınar Azgan, Temel Taşkın ve Hanifi Yurdabak'ın yargılanmasına 6'ncı Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı. Haklarında 10 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan tutuklu 3 PKK’lı duruşmada hazır bulundu.

Örgüte 9 ay önce katıldığını belirten PKK’lılardan Zınar Azgan hiçbir silahlı eyleme katılmadığını, örgütün iç yüzünü gördükten sonra pişmanlık duyarak kaçmaya karar verdiğini belirterek, örgütün düzenlediği bir moral gecesi sırasında tuvalete gitme bahanesiyle kamp alanından uzaklaşarak dağın zirvesinden inip yol kenarındaki bir KDP karakoluna teslim olduğunu söyledi. Azgan, “KDP’ye teslim olduktan sonra, Türkiye’ye dönmem halinde etkin pişmanlıktan yararlandırılacağım söylendi. Çünkü KDP’nin elinde daha rahat bir ortam buldum. Örgütte iken bütün bilgi kanalları kapalı olduğu için etkin pişmanlığı duymamıştım. Aksine bize teslim olduğumuz taktirde ağır işkenceler yapılacağı söylendi. Oysa ben tam tersine bir uygulama ile karşılaştım. Daha sonra Türk güvenlik güçlerine teslim edildim” dedi.

DTP BİNASINA GİDİP ÖRGÜTE KATILDIM

PKK’lı Temel Taşkın da, DTP’nin Şemdinli ilçe teşkilatına giderek buradaki Şahin Demir adlı kişinin kendisini ikna etmesi sonucu örgütün dağ kadrosuna katılmaya karar verdiğini kaydederek şunları anlattı:

“Örgüte katıldıktan sonra gerçek yüzünü öğrendiğimde hemen teslim olmaya karar verdim. Ancak yoğun bir propaganda ve baskı altında tutulduk. Geri döndüğümüz taktirde güvenlik güçlerinin ailemize ve bize baskı, işkence yapacağı söyleniyordu. Eve dönüş diye adlandırılan yasal düzenlemelerden bilgi sahibi olunca teslim olmayı kafama koydum. Sonra KDP peşmergelerine teslim oldum, KDP’liler bana önce peşmerge olmam için teklifte bulundu. Hatta yanlarında kaldığım taktirde beni maaşa bağlayıp ev bile vereceklerini söylediler. Ancak ben Türkiye’ye teslim olmakta ısrar edince Habur Sınır Kapısı’na getirilerek güvenlik güçlerine teslim edildim. Pişmanım, devletime ve topluma yararlı bir insan olmak istiyorum.”

‘ESKİ KATILANLAR ÖRGÜTTE DAHA DEĞERLİ’

PKK’lı Hanifi Yurdabak ise, amcasının oğlunun kendisini kandırması sonucu geçen yıl örgüte katıldığını belirterek, “Ancak gittikten kısa süre sonra örgütün iç yüzünü gördüm. Bulduğum ilk fırsatta KDP güçlerine teslim oldum, KDP bana peşmerge olmayı teklif etti, kabul etmeyince bana hapis cezası verdiler. Sonra Türkiye’ye teslim edildim” dedi. Örgüte yeni katılanlar ile eskilerin farklı uygulamalara tabi tutulduğunu anlatan Yurdabak şunları söyledi:

“Kamplardaki yeni katılımlar açık arazideki kerpiç binalarda kalıyor. Dolayısıyla bir hava saldırısı veya operasyon anında bu binaların altındaki sığınaklara iniliyor. Oysa eski katılım olan örgüt mensupları yüksek dağlık kesimlerdeki yeraltı sığınaklarında kalıyorlardı. Bunlar daha kıdemli olduğu için yeni katılımlara oranla daha güvenlikli bölgelere saklanıyordu. Ben, eski katılım olanların yeni katılımlara göre daha çok korundukları ve örgütün daha önem verdiği kişiler olduğu kanaatine vardım. Bu nedenle güvenlik güçlerine teslim oldum.”

3'Ü DE SERBEST BIRAKILDI

Kısa bir ara veren mahkeme, sanıkların hiçbir silahlı eyleme katılmadan kendiliğinden örgütten kaçarak güvenlik güçlerine teslim olmaları nedeniyle TCK’nın 221/2 maddesi uyarınca ‘etkin pişmanlık’ hükümlerinden yararlandırılarak, haklarında ceza verilmesine yer olmadığına karar verip, 3’ünü de oy birliğiyle serbest bıraktı.

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious