DTP davası İngiliz parlamentosunda

DTP davası İngiliz parlamentosunda.11728
  • Giriş : 20.11.2008 / 17:10:00

İngiliz Parlamentosu'nda Lord Rea'nın ev sahipliğini yaptığı "Türkiye'de Demokrasiyi Savun - DTP'yi Kapatma" konulu bir oturum düzenlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Toplantıya Lord Rea'nın yanı sıra Hukuk profesörü Bill Bowling ile DTP Tunceli Milletvekili Şerafettin Halis'te katıldı.

Oturumda konuşan Hukuk profesörü Bill Bowling, Türkiye'yi Kürtleri azınlık olarak kabul etmemekle eleştirdi.

Türkiye'ye birkaç kez gittiğini, Demokratik Toplum Partisi (DTP) binası ile AK Parti ve CHP binalarını gezdiğini anlatan Bowling, "DTP'nin gerçekten güzel bir parti binaları vardı ama diğer büyük partilerin binaları daha da muhteşemdi. Hayatımda böyle binalar görmedim. Neredeyse 5 yıldızlı oteller gibi." dedi.

Avrupa tarihinde sadece iki tane tarihi ihtilal yaşandığını belirten Bowling, bunlardan birinin Fransız İhtilali olduğunu, diğerinin ise Mustafa Kemal Atatürk'ün başlattığı ihtilal olduğunu söyledi.

Ancak her iki devletinde ihtilalden sonra kendi ülkelerindeki azınlıkları tanımadıklarını belirten Bowling, "Fransa ihtilalden sonra kendi ülkesindeki azınlıkların hiçbirini tanımadı. Sadece Fransız var dedi. Türkiye de tanımadı. Türkiye aslında kendi topraklarında Ermeni, Yahudi gibi ırkları tanımasına karşın Kürt kimliğini tanımıyor." diye konuştu.

Türkiye'de AK Parti'yi ziyaret ettiklerini de anlatan Bowling şöyle konuştu: "AK Parti'yi ziyarette Kürt kökenli olan Dengir Mir Mehmet Fırat ile de görüştük. Görüşmelerimizde Türkiye'de Kürt kimliğinin, Kürt dilinin neden tanınmadığını sorduk ancak karşılığında Almanya'nın da Almanya'daki Türkleri azınlık olarak tanımadığı cevabını aldık. Bence çok haklıydı, oradaki Türkler de tanınmalı ancak benim soruma cevap verilmedi."

Toplantıda ayrıca DTP Tunceli Milletvekili Şerafettin Halis'te tercüman eşliğinde DTP'ye açılan kapatılma davasını anlattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*