DTP davasında ilk açıklama!

DTP davasında ilk açıklama!.14644
  • Giriş : 21.11.2007 / 17:33:00
  • Güncelleme : 21.11.2007 / 19:06:24

Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Paksüt, davaya ilişkin açıklama yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Osman Alifeyyaz Paksüt, Demokratik Toplum Partisi'nin (DTP) kapatılmasına ilişkin yapılan başvuru dosyasının raportör incelemesinde olduğunu belirterek, ''Çok sürmez. İlk incelemelerin süresi zaten aşağı yukarı 10 gün'' dedi.

Paksüt, Anayasa Mahkemesi'nde DTP hakkında açılan kapatma davasıyla ilgili gazetecilerin sorusu üzerine yaptığı açıklamada, konuyla ilgili raportör incelemesinin devam ettiğini bildirdi.

Bir başka soru üzerine Paksüt, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın iddianamesindeki ek tedbirlerle ilgili ne yapılacağının ayrıca mahkeme tarafından görüşüleceğini söyledi. Şu anda öyle bir görüşme yapılmadığını ifade eden Paksüt, bu konunun da incelemenin, yargılama sürecinin bir parçası olduğunu kaydetti.

Dosyanın tensip tutanağı safhasına gelmediğini belirten Paksüt, ''İnceleme raporunu alacağız. Başkan tarafından bir gün tespit edilecek, o gün inceleyeceğiz'' dedi.

Bu sürenin ne kadar olacağının sorulması üzerine Paksüt, ''Çok sürmez. İlk incelemelerin süresi, zaten aşağı yukarı 10 gün. Yani mazeret veya başka bir sebep olmazsa yaklaşık 10 günde biten işler bunlar. Herhalde sayın Başkan önümüzdeki günlerde ilk inceleme için gündeme koyar'' diye konuştu.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, bir siyasi partinin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne açılan davalarda, ''ceza davası'' prosedürü izleniyor.

Anayasa Mahkemesi Heyeti, raportörün ilk inceleme raporundan sonra başvuruda bir eksiklik olup olmadığına bakacak. Herhangi bir eksiklik bulunmazsa ''tensip tutanağı' hazırlanacak. Bu tutanakta kapatma davası sürecinde izlenecek yöntem belirlenecek. Bu yöntem ile birlikte iddianame, ön savunmanın verilmesi için DTP'ye gönderilecek.

DTP'nin, yasal bir aylık süre içinde ön savunmasını vermesi gerekiyor. Bu sürenin uzatılması için yapılabilecek başvuruyu, Anayasa Mahkemesi karara bağlayacak. Ön savunmanın ardından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, esas hakkındaki görüşünü sunacak. Bu görüş, DTP'ye gönderilecek. Daha sonra belirlenecek bir tarihte Yalçınkaya sözlü açıklama, DTP yetkilileri de sözlü savunma yapacaklar. Bütün bu sürecin ardından, davaya ilişkin bilgi, belgeleri toplayacak raportör, esas hakkındaki raporunu hazırlayacak. Bu işlemler sürerken, gerek Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı gerekse davalı DTP ek delil veya yazılı ek savunma verebilecek.

Raporun, Anayasa Mahkemesi'nin 11 üyesine dağıtılmasının ardından, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç bir toplantı günü belirleyecek. Üyeler belirlenen günde bir araya gelerek kapatma istemini esastan görüşmeye başlayacaklar.

DTP hakkındaki kapatma davasını, 11 kişiden oluşan Anayasa Mahkemesi Heyeti karara bağlayacak. Asıl üyelerden herhangi birinin bulunmaması veya emekliye ayrılması halinde 4 yedek üyeden en kıdemlileri heyete katılacak.

Anayasa'da son yapılan değişiklikle bir siyasi partinin kapatılmasına karar verilebilmesi için nitelikli çoğunluğun oyu aranacak. Buna göre, kapatma kararı için Anayasa Mahkemesi'nin 11 asıl üyesinin en az 7'sinin oyu gerekecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious