DTP davasında ilk inceleme bugün!

DTP davasında ilk inceleme bugün!.9819
  • Giriş : 23.11.2007 / 10:55:00

Anayasa Mahkemesi, Demokratik Toplum Partisi'nin (DTP) kapatılmasına ilişkin davada ilk incelemesini bugün yapacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Davayla ilgili görevlendirilen raportör, ilk incelemeye ilişkin raporunu tamamlayarak Anayasa Mahkeme'si heyetine sundu. Yüksek Mahkeme heyeti bugün davayla ilgili ilk incelemesini gerçekleştirecek.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nca, bir siyasi partinin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne açılan davalarda, 'ceza davası' prosedürü izleniyor.
Anayasa Mahkemesi heyeti, raportörün ilk inceleme raporundan sonra başvuruda bir eksiklik olup olmadığına bakacak. Herhangi bir eksiklik bulunmazsa 'tensip tutanağı' hazırlanacak. Bu tutanakta kapatma davası sürecinde izlenecek yöntem belirlenecek.Bu yöntem ile birlikte iddianame, ön savunmanın verilmesi için DTP'ye gönderilecek. DTP'nin, yasal bir aylık süre içinde ön savunmasını vermesi gerekiyor.

Bu sürenin uzatılması için yapılabilecek başvuruyu, Anayasa Mahkemesi karara bağlayacak.
Ön savunmanın ardından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, esas hakkındaki görüşünü sunacak. Bu görüş, DTP'ye gönderilecek.
Daha sonra belirlenecek bir tarihte Yalçınkaya sözlü açıklama, DTP yetkilileri de sözlü savunma yapacaklar. Bütün bu sürecin ardından, davaya ilişkin bilgi, belgeleri toplayacak raportör, esas hakkındaki raporunu hazırlayacak.

Bu işlemler sürerken, gerek Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı gerekse davalı DTP ek delil veya yazılı ek savunma verebilecek. Raporun, Anayasa Mahkemesi'nin 11 üyesine dağıtılmasının ardından, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç bir toplantı günü belirleyecek.

Üyeler belirlenen günde bir araya gelerek kapatma istemini esastan
görüşmeye başlayacaklar. DTP hakkındaki kapatma davasını, 11 kişiden oluşan Anayasa Mahkemesi heyeti karara bağlayacak.
Asıl üyelerden herhangi birinin
bulunmaması veya emekliye ayrılması halinde 4 yedek üyeden en kıdemlileri heyete katılacak. Anayasa'da son yapılan değişiklikle bir siyasi partinin kapatılmasına karar verilebilmesi için nitelikli çoğunluğun oyu aranacak.

Buna göre,kapatma kararı için Anayasa Mahkemesi'nin 11 asıl üyesinin en az 7'sinin oyu gerekecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious