DTP davasında karar bu ay çıkar

DTP davasında karar bu ay çıkar.11728
  • Giriş : 05.07.2009 / 18:06:00

Demokratik Toplum Partisi (DTP) hakkında iki yıl önce açılan kapatma davasında kararın bu ay içerisinde çıkabileceği belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Anayasa Mahkemesi Üyesi Prof. Dr. Sacit Adalı, DTP hakkındaki kapatma davasının bu ay içerisinde tamamlanabileceğini söyledi. Iğdır Barosu ve Iğdır Üniversitesi"nce ortaklaşa düzenlenen Geleneksel 5. Hukuk Sempozyumu"na katılan Adalı, bir soru üzerine, DTP davasının kısa zaman içinde sonuçlanabileceğini belirterek “Belki de temmuz ayı içerisinde dava sonuçlanabilir” dedi.

İddia makamının sözlü mütalaası ve DTP"lilerin sözlü savunmasının ardından dosyayı raportöre gönderen Anayasa Mahkemesi geçtiğimiz mayıs ayında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı"na DTP"liler hakkında Türkiye genelinde açılan 141 davanın sonucunu sormuştu. Bir kısmına takipsizlik bir kısmına da görevsizlik kararı verilen davaların sonuçlanmasının ardından Anayasa Mahkemesi raportörünün raporunu tamamlayacağı kaydedildi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Anayasa Mahkemesi'ne sunduğu iddianamesinde, DTP'nin "eylemlerinin ve üyelerinin beyanlarının devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne aykırılık oluşturduğunu" ileri sürmüştü.

Başsavcı partinin kapatılması talebinin yanısıra, 8'i milletvekili 221 DTP'li hakkında 5 yıl süreyle siyasi yasak getirilmesini talep etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*