DTP de başörtüsü yasağının kalkmasını istiyor

DTP de başörtüsü yasağının kalkmasını istiyor .21068
  • Giriş : 23.01.2008 / 10:15:00

DTP: "Türbanı kadın hakkı, insan hakkı olarak, özgürlükler kapsamında değerlendiriyoruz."

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

DTP, başörtüsü konusundaki tavrını netleştirdi. Konuyu, 'inanç ve kadın özgürlüğü' çerçevesinde değerlendiren parti, yasağı kaldıracak girişimlere destek verecek.

DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, "Türbanı kadın hakkı, insan hakkı olarak, özgürlükler kapsamında değerlendiriyoruz." dedi. Konunun artık siyasi malzeme olmaktan çıkarılması gerektiğini kaydeden Türk, Başbakan Tayyip Erdoğan'ı somut adım atmamakla suçladı. Erdoğan'ın, Kürt sorunu gibi 'türban' konusunu da gündeme getirdiğini; ancak reçete sunmadığını ileri sürdü. Sorunun acilen Meclis'e getirilmesini istedi.

Türk, geçen yıl öldürülen gazeteci Hrant Dink'i anma törenine hükümetten katılım olmamasını da eleştirdi. Türk, "Bu, sizin demokrasi anlayışınızı, insan yaşamına yönelik duruşunuzu ortaya koyuyor." dedi. Susurluk olayından sonra gündeme gelen çetenin çok iyi bilinmesine rağmen ortaya çıkarılamadığını, bunun da yeni çeteleri gündeme getirdiğini anlatan Türk, "O çete de ortaya çıkarılmadı, arkasından Hrant Dink olayı, Malatya olayı yaşandı. Bu ülkede dürüst savcıları, yargıçları görevden alırsanız Susurluk, Şemdinli, Hrant Dink olayları önümüze gelebilir. Bu olayı da çözmezseniz yarın belki bizden biri de hedef olabilir; 'ben devletim' diyen insanlar da hedef haline gelebilir. Atabeyler çetesi, onların hedefleri basına yansıdı. Bugün sıra bizde, yarın sıra sizde olabilir." şeklinde konuştu.

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious