DTP de kapatma kararına tepkili

DTP de kapatma kararına tepkili.13904
  • Giriş : 14.03.2008 / 20:32:00

AK Parti'ye kapatma istemine DTP'den sert bir tepki geldi. DTP dava açılma gerekçesini de eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

AK Parti'nin kapatılma istemine DTP'den sert tepki geldi. DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş, yüzde 47 oyla iktidara gelen, ülkeyi yöneten ve içinden Cumhurbaşkanı çıkarmış bir partinin kapatılma girişiminin, demokrasi tarihine talihsiz bir olay olarak geçtiğini söyledi. Sürekli kapatılma tehdidiyle karşı karşıya olan DTP'li Demirtaş "Laikliğe aykırı olsa bile kapatma gerekçesi olamaz" diyerek olayı kendine yonttu.

HALK AÇIP, HALK KAPATMALI

Demirtaş, AK Parti hakkında açılan kapatma davasına ilişkin yaptığı açıklamada, parti kapatmalara karşı olduklarını, hangi parti olursa olsun, partilerin halk tarafından açılıp, halk tarafından kapatılması gerektiğini söyledi.

İDEOLOJİK AMAÇ TAŞIYOR

AK Parti hakkında açılan kapatma davasını, "Talihsiz bir olay" olarak nitelendiren Demirtaş, AK Parti'ye açılan davanın da DTP'ye açılan dava gibi, "İdeolojik" amaçlarla açıldığının görüldüğünü savundu.

DTP'li Demirtaş, bu davaların, hukukun demokratik değil, ideolojik işlediğinin bir kanıtı olduğunu söyledi.

TÜRKİYE ADINA ÜZÜCÜ

DTP Grup Başkanvekili Demirtaş, yüzde 47 oyla iktidara gelen, ülkeyi yöneten ve içinden Cumhurbaşkanı çıkarmış bir partinin kapatılma girişiminin, demokrasi tarihine talihsiz bir olay olarak geçtiğini söyledi.

Demirtaş, "Parti kapatılır ya da kapatılmaz ama bu davanın açılmış olması bile başlı başına bir talihsizliktir. Türkiye adına üzücü" diye konuştu.

HA KAPATMA HA İDAM

"AK Parti hakkında, 'Laikliğe aykırı fiillerin odağı haline geldiği 'iddiasıyla kapatılma davası açılıyor. Böyle olsa bile, bu kapatma gerekçesi yapılamaz" diyen Demirtaş, demokrasilerde kapatma gibi bir yaptırımın, idam cezasıyla eşdeğer olduğunu belirtti.

DTP'li Demirtaş, "İdama karşıysanız, parti kapatmaya da karşı olmanız gerekir. Partilerin, farklı yaptırımlarla cezalandırılması düşünülmeli. Kapatılma ağır bir yaptırım, kabul edilemez" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious