DTP Erdoğan'dan özür istiyor

DTP Erdoğan'dan özür istiyor.15769
  • Giriş : 28.10.2008 / 17:53:00

DTP'li vekiller, Başbakan Erdoğan'ı suçlayıp özür istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

DTP Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş, "Terör örgütü yandaşı" sözleri nedeniyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a tepki gösterdi.

KÜRT HALKI ÖZÜR BEKLİYOR

Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan'la birlikte dün DTP Genel merkezi'nde basın toplantısı düzenleyen Demirtaş, yürütmenin başı olan Erdoğan'ın hakkında kapatma davası devam eden DTP ile ilgili bu kadar net bir suçlamada bulunmasının "ihbarcılık" olduğunu öne sürdü.

Diyarbakır ve Tunceli gezilerinin Başbakan'ın "kimyasını bozduğunu" savunan Demirtaş, "Bu yargıyı etkileme çabasıdır. Başbakan'a yakıştıramadık. Görünen o ki büyük telaş içinde, ruh hali de bölge gezisinden sonra çok iyi değil. Dinlenmesini tavsiye ederiz. Partimize yönelik haksız saldırılardan dolayı partimizden ve halkımızdan özür dilemesini bekliyoruz" dedi.

BAYKAL DA AYNI KARŞILANIR

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'dan da "tuzu kuru" diye söz eden Demirtaş, "Ankara'da oturduğu yerde atıp tutmayı bırakarak, her tatilini geçirdiği Akdeniz sahillerinden değil Diyarbakır'a gelip durumu yerinde görmesini tavsiye ederiz. Hiç şüphesi olmasın ki Baykal Diyarbakır'a gelirse Başbakan gibi karşılanacaktır" dedi.

ÇOCUKLARA İŞKENCE YAPILDI

Demirtaş, Erdoğan ve Baykal'ın gösterilerde çocuk ve kadınların kullanıldığı yönündeki eleştirilerine de "Çocukları ön safhalara sürdüğümüz yalanlarını atanlar sokaklarda çocuklara uygulanan feci işkenceleri görmezden gelmişlerdir. Başbakan gerçekten çocuklara değer veriyorsa Van'da, Doğubeyazıt, İdil'de işkence gören, tutuklanan çocuklardan özür dilemeli. Baykal da akan kanı, işkenceleri yeterli görmediğini haykırarak polis şiddetinin dozunun artmasını sağlamıştır" yanıtını verdi.

KİTLEMİZ POLİSE SALDIRMADI

Demirtaş, DTP'nin düzenlenen yürüyüş ve mitinglerle demokratik tepki hakkını kullandığını savunarak "Yapılan yürüyüş ve mitinglerin hiçbirinde kitlemizin doğrudan doğruya güvenlik güçlerine karşı bir saldırısı olmamıştır. Yürüyüşlere yönelik polisin çok sert müdahalesi ile birlikte çatışmalar başlamış ve mahallelere yayılmıştır" iddiasında bulundu.

DİYARBAKIR'DA OTURMA EYLEMİ

Demirtaş, Diyarbakır'da 1-2 Kasım'da düzenlenecek oturma eylemi hakkında da "Bu barışçıl, demokratik sivil itaatsizlik eylemidir. Bütün Türkiye halkına, bütün Kürt halkının iradesine saygısızlık olduğunu bütün dünyaya bir kez daha haykırmak için oturma eylemi gerçekleştireceğiz. Bugüne kadar yapılmış en büyük oturma eylemi ile bu savaşa 'artık yeter' demeye hazırlanıyoruz" açıklamasında bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*