DTP eyleminde PKK sempatizanları polisle çatıştı

DTP eyleminde PKK sempatizanları polisle çatıştı.16037
  • Giriş : 27.02.2008 / 04:23:00
  • Güncelleme : 27.02.2008 / 00:32:45

PKK'ya karşı yürütülen operasyonu protesto ederken Apo lehine slogan attılar, polisin müdahalesi sert oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Terör örgütü PKK ve bölücübaşı Abdullah Öcalan lehine slogan atan gruba, polis müdahale etti. Polis, kendisine taş atan göstericilere cop, biber gazı ve tazikli suyla müdahale etti. Olaylarda, 4'ü polis onlarca yaralı var.Yaralanan göstericiler, grubun da desteği ile polisin elinden kaçmayı başarırken, ara sokaklarda bir süre kovalamaca yaşandı. 9 gösterici gözaltına alındı.

Mehmetçiğin kara harekatını protesto etmek amacıyla bugün öğle saatlerinde DTP Van İl Binası önünde toplanan 200 kişilik grup AKP il binası önüne yürümek istedi. Grup, PKK lehine sloganlar atarak yürümeye başladı. DTP İl Başkanı Abdurahman Doğar ve parti yöneticileri de üzerine Kürtçe Edi bese (Yeter artık) yazılı siyah çelenk taşıdı. Ancak geniş güvenlik önlemleri alan polis grubun kentin en işlek caddesi olan Cumhuriyet Caddesi’nden geçmesine izin vermedi. Bunun üzerine grup ara sokaklardan geçerek AKP önünde toplandı. Siyah çelengin bırakılmasının ardından DTP İl Başkanı Abdurrahman Doğar sloganlar arasında bir konuşma yaptı.

Doğar şunları söyledi: “Kürt umuduna yönelik geliştirilen bu saldırıyı nefretle kınıyoruz. Yoksul ailelerin evlatları üzerinde geliştirilen bu tasararufu nefretle kınıyoruz. Çok kolay bir şekilde çözülecek bir sorunun, başka yerlere ve güçlere havale edilmesini kınıyoruz. Red, inkar ve imha politikalarını kınıyoruz. Türk ve Kürt annelerini bu kirli savaşa karşı durmaya ve tepkilerini dile getirmeye çağırıyoruz. Herkesi çocuklarımızın üzerinde politika yapılmasına tepki koymaya çağırıyoruz. Bu savaşın diğer vahim bir tarafı ise Türk- Kürt ayrımının ayyuka çıkarılmasıdır. Öyle ki, arada oluşturulan uçurum kapanamaz bir duruma doğru ilerlemektedir. Kürtlerle Türklerin birlikte yaşama zemini tamaman ortadan kaldırılmaktadır. Bu çok vahim ve talihsiz bir durumdur. Şiddet ve baskılarla Kürt sorunu çözülmüş olsaydı, Güreş ve Çiller zamanında çözülürdü. Katliamlarla çözülseydi, Saddam çözerdi. İnkarla çözülseydi 12 Eylül cuntası çözerdi.”

TAŞ ATILINCA POLİS MÜDAHALE ETTİ

Konuşmanın ardından grup yine slogan atarak geldiği yöne doğru gitti. Polis gruba müdahale etmedi. Ancak gençlerden oluşan bir gurup, Kazım Karabekir Caddesi üzerinde toplanarak, polislere taş atmaya başladı. Bu kez polis, zırhlı araçlarla tazikli su kullanıp, coplarla kalabalığın üzerine yürüdü. Grup sokak aralarına dağılarak yineden taş atmaya başlayınca polisler bu kez de biber gazı kullandı. Atılan taşlardan yaralanan 9 gösterici bu sırada polisler tarafından gözaltına alındı. Hafif yaralı 5 gösterici kaldırım kenarında bekletilirken, gösterici grup ani bir hareketle polisi yuhalayarak buraya gelip 5 kişiyi aralarına alarak uzaklaştı. Olaylar sırasında atılan taşla başından yaralanan 1 vatandaş ambulansa hastaneye kaldırıldı. Bu olaydan sonra gerginlik artı. Sokak aralarına dağılan göstericiler, polis ve panzerleri taş yağmuruna tuttu. Polis yine tazikli su kullanarak grubu dağıttı. Olaylarda şu ana kadar 9 kişi gözaltına alınırken, kentteki gerginlik sürüyor.

Van Emniyet Müdürü Mehmet Salih Kesmez, Demokratik Toplum Partisi tarafından yapılan basın açıklamasının ardından çıkan olaylarda 4 polis memurunun yaralandığını, 9 göstericinin de gözaltına alındığını söyledi.

Kesmez, “Ekiplerimiz, ara sokaklardaki gruba müdahale ederek dağıttı. Grupta bulunan 9 gösterici ekipler tarafından gözaltına alındı. Taşların isabet ettiği 4 polis memuru yaralandı. Yaralı polislerimiz, hastanede ayakta tedavi edilerek taburcu edilmiştir. Şehirde durum sakin” dedi.

Çıkan olaylarda göstericiler tarafından atılan taşların isabet ettiği 8 vatandaşın, Van'daki çeşitli hastanelerde tedavi altına alındığı ve sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious