DTP eylemine izin yok

DTP eylemine izin yok.17172
  • Giriş : 02.02.2008 / 18:20:00

İçişleri Bakanlığı DTP'nin Şırnak'da yapmayı planladığı eylem için yapılan başvuruya izin verilmediği bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İçişleri Bakanlığı, DTP'nin Şırnak ili Kasrik beldesinde gerçekleştirmek istediği eylem için izin verilmediğini açıkladı. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, DTP'nin başvurusunda eylem için izin talebi olmadığı söylenirken, "Bakanlığımızca verilen cevapta da izin verilmesi söz konusu olmamıştır. Bakanlığımızca sadece ilgili kanunlarda belirtilen usul ve esaslara uygun hareket edilmesi gerektiği hususlarına yer verilmiştir" denildi.

-"28 İLDEN TOPLANMA BASIN AÇIKLAMASI BOYUTUNU GEÇER"-

İçişleri Bakanlığı, DTP'ye verdiği yanıtta; başvuruda belirtilen 28 civarındaki ilden pek çok kişinin çeşitli araçlarla küçük bir beldede toplanmasının basın açıklaması boyutlarını aşacak organizasyon olduğu belirtilerek, "Bu nedenle yasal hakların kullanılması ve demokratik tepkinin gösterilmesinde ilgili kanunlarda belirtilen esas ve usullere uygun bir şekilde hareket edilmesi gerektiğinin" açıkça belirtildiği bildirildi.

-DEMİRTAŞ, BAKANLIK CEVABINI OLUMLU BULDUKLARINI AÇIKLAMIŞ-

Grup Başkanvekili Selahattin Demirtaş dün ANKA'ya yaptığı açıklamada, İçişleri Bakanlığı'na yaptıkları başvuruya "anayasal hak kullanımı" çerçevesinde vize verdiğini kaydetmişti. Demirtaş, İçişleri Bakanlığı'nın, başvuruya verdiği yanıtta, "Vatandaşların kanunlarla belirlenen anayasal haklarını kullanmalarına engel yoktur" denildiğini bildirirken, İçişleri Bakanlığı'nın yanıtını olumlu bulduklarını açıkladı

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious