DTP: Fatura bize çıkarılmaya çalışılıyor

DTP: Fatura bize çıkarılmaya çalışılıyor.12776
  • Giriş : 01.10.2007 / 21:45:00

DTP Grup Başkanı Ahmet Türk, ''Meydana gelen olaylardan dolayı herkesten fazla acı duyuyorum. Yaşama hakkının engellenmesine yönelik her türlü eylemi kınıyorum'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türk, TBMM'nin açılış resepsiyonunda gazetecilerin, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın açıklamalarına ilişkin sorularını cevaplandırdı. ''Niyetimiz açık'' diyen Türk, kendilerine yönelik susturma politikası uygulandığını ileri sürdü.

Meclisin 23. Dönem 2. Yasama Yılı açılış gününde böyle bir açıklamayı doğru bulmadıklarını ifade eden Türk, ''Toplumsal uzlaşma niyetiyle Parlamentoya gelirken, susturulmaya, ötekileştirilmeye yönelik durumla karşı karşıyayız'' dedi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın Genel Kurulda ''farklı düşüncelere tahammülün, demokrasi gereği olduğunu'' söylediklerini belirten Ahmet Türk, konuşmasını şöyle sürdürdü:
''Farklı düşündüğümüz için hedef haline getirilmekteyiz. Şiddetin, çatışmanın durdurulması çabası içindeyken, adeta fatura bize çıkarılmaya çalışılıyor; bu demokratik değil. Türkiye'yi çatışma ortamından kurtarmak için üzerimize düşen çabayı gösteriyoruz.

Meydana gelen olaylardan dolayı herkesten fazla acı duyuyorum. Yaşama hakkının engellenmesine yönelik her türlü eylemi kınıyorum. Kimden gelirse gelsin, böyle bir eylemi (Şırnak'taki saldırı) tasvip etmek mümkün değil. Olayı ortaya çıkarmak da devletin görevi. Olayın oluş şekliyle ilgili herkesin kafasında kuşku olabilir. Olayın üzerine gidilerek, sonuçlarından kamuoyu bilgilendirilmelidir.'' Resepsiyona, Türk'ün yanı sıra bazı DTP'li milletvekilleri de katıldı.

ERDOĞAN, KONUŞMASININ ARKASINDA

Başbakan Recep Tayip Erdoğan, Anayasa Değişikliği çalışmalarıyla ilgili olarak siyasi partiler, sivil toplum örgütleri ve üniversitelerin içinde bulunduğu bağımsız bir platform oluşturma hazırlığı içinde olduklarını açıkladı.
Başbakan Erdoğan, TBMM’nin açılış resepsiyonuna katıldı. Erdoğan’a ilk olarak Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın bugün söylediği sözler hakkındaki değerlendirmesi soruldu. Erdoğan, konuyla ilgili olarak daha önce Meclis’te konuştuğunu ve o konuşmasının arkasında olduğunu söyledi. Erdoğan, Büyükanıt’ın konuşmasının tam metnini görmediğini ve bunun için bir değerlendirme yapmasının yanlış olacağını belirterek, DTP’liler hakkında da şu değerlendirmeyi yaptı:

“Şu anda Parlamento’ya gelmiş olanlar da hukuki süreç içinde Parlamento’ya gelmişlerdir, yasalar içinde. Eğer yasa dışı bir şey varsa o zaman burada gereğini yapmak herhalde yargıya düşen bir şey. YSK bu konuyla ilgili olumsuz karar verdi mi?ö Erdoğan DTP’lilerle ilgili Meclis’e fezleke gelmesi durumunda tavırlarının ne olacağı şeklindeki bir soru üzerine de, “Doğmamış çocuğa don biçmenin anlamı yok" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious