DTP Genel Başkanı neler dedi?

DTP Genel Başkanı neler dedi?.9424
  • Giriş : 16.11.2007 / 15:50:00
  • Güncelleme : 16.11.2007 / 17:21:04

Bizlere yönelik linç kampanyası, tüzel kişiliğimize yönelmiştir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kapatma kararının ilk şokunu atlattılar. Türk ve Demirtaş şu açıklamayı yaptı;
DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş Yargıtay Cumhurişyet Başsavcısının partisinin hakkında açtığı kapatma davası üzerine basın açıklaması düzenliyor..

Demirtaş şunları söyledi:

"Sayın Cumhurbaykanımız ve Başbakanımız her fırsatta farklı fikirlerin seslendirilmesinin zenginliğimiz olduğunu söylemektedirler. Kapatma davası iç ve dış kamuoyunda ülkemizin demokratikleşmesini ve sivilleşmesini olumsuz etkileyecektir. Türkiye parti mezarlığına döndü. Guinness Rekorlar kitabına girdi.

Ayrıca tüm parti mensuplarının seçimlere girmesinin engellenmesi isteği Anayasa Mahkemesi tarihinde görülmemiş bir skandaldır."

Nurettin Demirtaş'ın ardından daha önceki genel başkan Ahmet Türk söz aldı ve şöyle konuştu:

Türkiye'nin demokratikleşmeye ihtiyaç duyduğu bir noktada hâlâ siyasi partilerin kapatılması isteği Türkiye'nin demokrasi anlayışını ortaya koyacak. "Askerlerin hazırladığı Anayasa ile bu ülke yürüyemeyecek" diyeceksiniz sonra da mevcut Anayasa'nın bile kaldıramayacağı bir girişimde bulunacaksınız.

- İddianamede partinizin kapatılmasının AB ülkeleri tarafından anlayışla karşılanacağı çünkü terör örgütüyle ilişkiniz olduğu öne sürülüyor

Ahmet Türk: AB'nin bizden beklentisi var. Ama DTP'nin kapatılması gibi bir yaklaşım sergilemediler. Aksi yöndeki açıklamaları oldu. DTP, parlamentoda temsil edilmeli ifadeleri kullandı.

- Yeni bir parti kurmayı konuştunuz mu?

Ahmet Türk: Açılmış davanın hangi boyuta ulaşacağını bilemeyiz. Demokrasilerde çareler tükenmez. Bu herkesin söylediği bir söz. Elbette siyasetimizde çaresiz kalınabilir gibi bir durum söz konusu değil.

- Başbakan'ın yeni açımla ilgili açıklamalarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Ahmet Türk: Zaman zaman Başbakan'ın söylediklerini destekliyoruz. Ama açılımı görmek lazım... Bu konuda ne kadar kararlı ve altyapı oluşturuldu. Bunu görmemiz gerekiyor.

- Babacan'ın sizi bilgilendirmemesini nasıl yorumluyorsunuz?

Ahmet Türk: Biz başından beri ötekileştiren bir siyasete karşıyız. Bunu Babacan'a sormanız gerekiyor. Bu tavrın bile ötekleştiren bir mesaj verdiğini görmeli sayın Babacan. Siyaset yapıyoruz. bir ideolojiye bir inanca sahibiz. Bu idelojiyi bu inancı ifade edecek yöntemleri bulacağız. İdeoloji ile uğraşan insanlar çaresiz değillerdir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious