DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş ifade verdi

DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş ifade verdi.12220
  • Giriş : 26.12.2007 / 19:06:00

DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş, Sincan L tipi cezaevinde tutuklu bulunuyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

DTP Genel Başkanı Nurettin Demirtaş, partisinin 2'nci Olağanüstü Büyük Kongresi sonunda yayımlanan ''Siyasi Tutum Belgesi''nde yer alan ifadeler ve kongredeki konuşması nedeniyle başlatılan soruşturma kapsamında ifade verdi.

Tutuklu bulunduğu Sincan L tipi cezaevinden jandarma ekiplerince Ankara Adalet Sarayı'na getirilen Nurettin Demirtaş, Basın Suçları Soruşturma Bürosu Savcısı Kürşat Kayral'a ifade verdi.

DTP Genel Başkan Yardımcısı Selma Irmak'ın da aynı soruşturma kapsamında, Cumhuriyet Savcısı Kayral tarafından ifadesi alındı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, DTP 2'nci Olağanüstü Büyük Kongresi sonrasında yayımlanan "Siyasi Tutum Belgesi"nde yer verilen ifadeler ve kongredeki konuşmalar nedeniyle Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 216'ncı maddesinde düzenlenen "halkı kin ve düşmanlığa tahrik" suçundan Demirtaş, Irmak ve Mahmut Alınak hakkında soruşturma başlatmıştı.

8 Kasım'da yapılan DTP 2'nci Olağanüstü Büyük Kongresi'nde 876 delegenin onayına sunulan, özerklik talebi içeren siyasi tutum belgesi oybirliğiyle kabul edilmiş, böylece "demokratik özerklik" ifadesi DTP'nin tüzüğüne girmişti.

"Özerklik" talebini içeren siyasi tutum belgesindeki bazı ifadeler şöyle:

- Anayasa'da, herkesi Türk olarak tanımlayan vatandaşlık tanımı yerine, kültürel kimlikleri kabul eden "Türkiyelilik" üst kimliği vurgulansın

- Bayrak ve resmi dil herkes için geçerli olsun ama, Türkiye 20-25 bölge meclisiyle yönetilsin. Ve bölgeler özerk bir yapıya sahip olsun.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious