DTP Genel Başkanı Türk'ten İstiklal Marşı yanıtı

DTP Genel Başkanı Türk'ten İstiklal Marşı yanıtı.11758
  • Giriş : 21.07.2008 / 17:03:00

Ahmet Türk, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, DTP kongresiyle ilgili soruşturma başlatmasına tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Soruşturma başlatılmasını, 'Amerikan polisinin sözlerine' benzeten Ahmet Türk, kongrede İstiklal Marşı okunmasına ilişkin bir zorunluluk bulunmadığını savundu.

TBMM'de gazetecilerin sorularına cevap veren Ahmet Türk, DTP olarak farklı bir parti olduklarını, Türkiye'nin gerçeklerini dile getirdiklerini savunarak, Türkiye'deki hukukçuların, bu farklılığı dile getiren anlayışa kapalı olduğunu ileri sürdü.

Bunun yanlış bir tutum olduğunu savunan Ahmet Türk, "Biz Türkiye'nin gerçeklerini çok açık şekilde tartışamazsak, ifade edemezsek, değişimine, dönüşümüne de katkı sağlayamayız. Ama her zaman karşılaştığımız manzara ile karşı karşıyayız. Amerika polisinin söylediği gibi 'konuşup konuşmamakta serbestsiniz ama söylediğiniz her şey aleyhinize kullanılır' gibi bir mantıkla karşı karşıyayız. Oysa günümüz dünyasında kendi iç sorunlarımızı kendimiz konuşmalıyız, tartışmalıyız. Siyasetçiler bunu yapmak zorunda. Biz gerçekten statükoyu aşan, toplumun değer yargılarına saygı gösteren yeni bir sürecin başlaması gerektiğini düşünüyoruz. Biz bunun mücadelesini veriyoruz" şeklinde konuştu.

Kongrede İstiklal Marşı'nın okunmamasıyla ilgili bir soruya cevap veren Ahmet Türk, HEP'ten beri kongreleri belli bir düzen ve üslup içinde yaptıklarını belirterek, kongrelerde İstiklal Marşı okunmasıyla ilgili bir zorunluluk da bulunmadığını savundu. Türk, "Kaldı ki böyle bir zorunluluk da yok. Bunu böyle dayatarak, zorlayarak... Bunun bir anlamı kalmadı. Önemli olan bizim düşüncelerimiz ve orda verdiğimiz mesajlardır. Orda toplumsal barış için ortaya koyduğumuz çabalardır. Bu çabaların değerlendirilmesi gerekir" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*