DTP Genel Merkezi binasına silahlı saldırı düzenlendi!

  • Giriş : 03.10.2007 / 22:20:00

DTP'nin Ankara'daki Genel Merkez binası yakınlarında bir el ateş edildi. Saldırganlar kaçtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

DTP Genel Merkezi binasına silahlı saldırı düzenlendi. Saldırganlar, binaya bir el ateş ettikten sonra “vatan hainleri" diye bağırdılar ve kaçtılar.

Saat 15 sıralarında otomobille Balgat"taki parti merkezine gelen iki kişi binanın arkasından tabancayla bir el ateş ettiler. Atılan kurşun binadaki su borusuna isabet etti.
Ankara Emniyet Müdürlüğü yetkililerinden alınan bilgiye göre, DTP"nin Balgat 32. sokaktaki genel merkez binasının önünde bekleyen polisin ihbarı üzerine olay yerine gelen asayiş ve terörle mücadele ekipleri geniş çaplı soruşturma başlattılar.

Parti genel merkezinin yanındaki binanın bahçesinde bir adet mermi kovanı bulundu.
Olayın ardından, genel merkezde bulunan DTP"liler binadan dışarı çıkarak yetkililerden bilgi aldılar.

Polis, çevrede güvenlik tedbiri alırken, olayla ilgili inceleme başlatıldı.

DTP: ŞIRNAK VE İZMİR İLE BİZE YAPILAN SALDIRI ORTAK

Demokratik Toplum Partisi Genel Başkan Yardımıcı Mustafa Sarıkaya, yapılan saldırıya ilişkin yazılı açıklama yaparak, “Dün Beytülşebap"ta 12 insanımızı katleden, İzmir"de patlayan bombalar ve bize yapılan saldırının ortak olduğunu düşünüyoruz. Bunların üzerine gidilip failleri açığa çıkarılmadığı sürece Türkiye bu tür siyasi gerilimlerden ve gerçekten sıkıntılı ortamdan kurtulamayacaktır." dedi Sarıkaya, “Olayın faillerini göremedik ancak seslerini hepimiz duyduk. Vatan haini diyerek kaçış ayak seslerini duyduk. Komşuların ifadeleri araçla kaçtıklarına dair. Biz binanın içinde olduğumuz için silah sesi ve vatan haini diye bağrışı duyduk" dedi.

Sarıkaya, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

“Partimize yönelik bir ellik bile olsa silahlı saldırı gerçekleşti. Vatan haini denilerek kaçıldı. Bu durumu Türkiye"nin önümüzdeki süreci açısından tehlikeli buluyoruz. Basite alınıp geçiştirilecek bir şey değil. Ölü yaralı yok. Son dönemde Türkiye"de özellikle devletin yetkili kademelerinin Partimizi hedef haline getiren özellikle toplumdan uzaklaştırmaya, marjinalleştirmeye dönük çabalarının bu tür şeyleri beslediğini düşünüyoruz. Bu tür saldırıların kapılarını açık bırakıldığını düşünüyoruz.

"DTP"NİN HEDEF HALE GETİRİLMESİ..."

Partimizin hedef haline getirlimesi ister istemez birilerinin de durumdan vazife çıkarmasını getiriyor. Dünkü saldırıyı da durumdan vazife çıkarma olarak değerlendiriyoruz.

Açıkçası saldırı vesilesi ile bir kez daha ifade etmek istiyoruz Ülkemizin bu tür siyasal ve toplumasal gerginliklerden hiçbir istifade etme şansı yoktur. Tam tersine yaşanan sıkıntıları daha da derinleştirmeye hizmet edecektir. Bu açıdan biran önce bu tür tehlikeli girişimlerin ve sorunların ortadan kaldırılmasına dönük adımların atılmasını istiyoruz.

Bunun küçük bir verisi bu gerçekleştirilen saldırının faillerinin bulunmasıyla başlayabilir. Biz ısrarla ifade ediyoruz, bağlantılı olduğunu düşünüyoruz. Dün Beytülşebap"ta 12 insanımızı katleden, İzmir"de patlayan bombalar ve bize yapılan saldırının ortak olduğunu düşünüyoruz. Bunların üzerine gidilip failleri açığa çıkarılmadığı sürece Türkiye bu tür siyasi gerilimlerden ve gerçekten sıkıntılı ortamdan kurtulamayacaktır."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious