DTP gözaltılarına Antalya'da tepki

DTP gözaltılarına Antalya'da tepki .11728
  • Giriş : 15.04.2009 / 14:08:00

PKK'nın eylemlerini planlayıp yönlendirenlere karşı 12 ilde düzenlenen ve aralarında DTP'li yöneticilerin de bulunduğu 51 kişinin gözaltına alınmasına, Antalya'da tepki gösterildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Antalya il örgütü ve destek veren Barış ve Demokrasi Partisi (BDP), Sosyalist Parti ile Emek Partisi (EMEP) mensuplarının ortak açıklamasında; PKK'nın Haziran ayına kadar aldığı çatışmasızlık kararının, demokratik siyasetin gelişimine katkı sunacağı bir süreçte anti demokratik uygulamaların AKP, Başbakan ve ülkeye yarar getirmeyeceği ileri sürüldü.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, PKK'nın Türkiye genelindeki eylemlerini planlayıp yönlendirmek amacıyla kurduğu 'Türkiye Çalışma Grubu'na yönelik olarak düzenlenen operasyonlar kapsamında DTP'li yöneticilerin de gözaltına alınmasına, Antalya'da tepki gösterildi. DTP, BDP, Sosyalist Parti ve EMEP'li yaklaşık 30 kişi, DTP Antalya İl Teşkilatı önünde toplandı.

Grup adına açıklamada bulunan BDP İl Başkanı İhsan Nergiz, önceki gün saat 05.00'den itibaren başta DTP genel başkan yardımcıları olmak üzere, genel merkez yöneticileri ve çok sayıda partili ile birçok kurum ve kuruluşlara yönelik yapılan operasyonlarda birçok gözaltının gerçekleştiğini belirterek şunları söyledi:

“Bu gözaltıların tesadüf olmadığını biliyoruz. AKP Hükümetinin ve mevcut sistemin yerel seçimler sonrası DTP'nin gösterdiği başarıyı hazmedememesi ve AKP iktidarının, Kürt halkının ve DTP'nin özgürlük ve demokrasi mücadelesiyle engelleneceği korkusu, AKP Hükümetini paniğe düşürmüştür. Türkiye genelinde DTP'nin seçimde gösterdiği başarıyla dördüncü parti olmasına yetkili ağızlardan "Iğdır'ı aldılar" söylemleriyle siyasi bir partinin başarısını bir güvenlik sorunu olarak kamuoyuna lanse etme pervasızlığını göstererek düğmeye basılmıştır. PKK'nın Haziran ayına kadar almış olduğu çatışmasızlık kararının, demokratik siyasetin gelişimine katkı sunacağı bir süreçte anti demokratik uygulamaların olması, ne AKP'ye ne Başbakana ne de ülkeye bir yarar sağlamayacaktır. Tam tersine bu ülkeyi felakete sürükleme çabası içerisindedirler. AKP Hükümetine sesleniyoruz. Yıllardır baskılar, inkar ve imha siyaseti Kürtler üzerinde uygulanmaktadır. Ama bu halkın iradesini kıramadıkları gibi tam tersine güçlenerek, güce güç katarak bu ülkeyi demokratikleşmeye yönelik kararlılıkla mücadelesini yürütecektir. Bir kez daha yetkililere seslenerek anti demokratik uygulamalardan vazgeçerek gözaltına alınan başta genel başkan yardımcıları ve parti meclisi üyeleri ile tüm partili arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalı. Demokratik siyasete yapılan bu müdahaleyi nefretle kınıyoruz.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*