DTP grubunda basın protestosu

DTP grubunda basın protestosu.16662
  • Giriş : 04.11.2008 / 19:35:00
  • Güncelleme : 04.11.2008 / 18:59:57

Basına yönelik saldırı nedeniyle basın mensupları, Ahmet Türk kürsüye çıkınca salonu terk ederek protesto etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, bayrakla sorunları olmadığını belirterek, ''Amacımız, Türkiye'nin bütünlüğü içinde halkların sevgiyle kucaklaştığı bir ortamı sağlamaktır'' dedi.

Hakkari'de gazetecilere yönelik saldırı nedeniyle bazı basın mensupları, DTP Grup Toplantısını izlemeyerek protesto ettiler. Grup Toplantı Salonunda görüntü alan bazı basın mensupları, Ahmet Türk'ün konuşmasına başladığı sırada salonu terk etti. Gazetecilerin dışarı çıktığı sırada Türk, basın özgürlüğünü her zaman savunduklarını ifade ederek, ''Basına yönelik fiziki saldırılarla birlikte tüm saldırıları yürekten kınıyorum. Bu ülkede basının özgürce çalışması konusunda her zaman duyarlılık gösterdik. Basına karşı böyle bir uygulamanın (Hakkari'deki saldırının), DTP'nin basına karşı yaptığı çalışmaymış gibi gösterilmesi bizi üzmektedir'' diye konuştu.

Düşünce özgürlüğünün yavaş yavaş ortadan kaldırılması konusunda ciddi bir planın geliştirildiğini ileri süren Türk, ''Şimdi birileri DTP'nin demokratik tepkilerini farklı yerlere çekerek, bizi demokrasinin gelişmesi önünde engelmiş gibi gösteren bir mantıkla karşı karşıyayız'' dedi.

-''BAYRAKLA İLGİLİ SORUNUMUZ YOK''-

Türk, önceki açıklamalarında ''Bu bayrak hepimizin ortak değeridir'' dediklerini anımsatarak, şöyle devam etti:

''Biz bu ortak değerlerimizle bayrağı yarattık. Bayrakla ilgili bir sorunumuz yok. Türkiye'nin bütünlüğü içinde sorunların çözümünü esas alan bir yaklaşımı her zaman gündeme getirdik. Bizim amacımız, Türkiye'nin bütünlüğü içinde halkların sevgiyle kucaklaştığı bir ortamı sağlamaktır. Türkiye, farklı mozaiklerin yaşadığı ve bir zenginlik olarak gördüğümüz bir devlettir, bir cumhuriyettir.

Bu farklılıkları güvence altına alacak, bunu zenginlik sayacak bir anlayışın egemen kılınması için çaba gösteriyoruz. Tek millet anlayışı yerine, farklılıkları zenginlik sayan bir anlayış artık kaçınılmazdır. Bu çoğulculuğun, demokrasinin bir gereğidir. Bunu böyle görmek lazım.''

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e çağrıda bulunan Türk, ''Sayın Cumhurbaşkanını bir uzlaşı, bir diyalog ve sorunların çözümünü hedefleyen bir mantıkla göreve davet ediyoruz. Bu gergin sürecin hepimize büyük zararlar vereceğinin inancındayız, bilincindeyiz. Bizim amacımız, gerçekten halklarımızın sevgiyle kucaklaştığı bir ortamı hazırlamaktır'' diye konuştu.

-''BAŞBAKAN 'KATLİNİZ VACİPTİR' FETVASI VERİYOR''-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın pompalı tüfekle ateş eden kişiye yönelik sözlerini eleştiren Türk, ''Eskiden din adamlarının verdiği fetvalar vardı 'eh ne yapalım, katli vaciptir'. Başbakan, her türlü sabır gösterdiklerini, bundan sonra sabır göstermeyeceklerini söylüyor, 'katliniz vaciptir' fetvası veriyor'' dedi.

''DTP'nin linç edilmesi gereken bir parti konumuna getirildiğini'' iddia eden Türk, ''Bu ülkede barışın köprüsüyüz. Barışçıl bir sürecin gelişmesi için üstlendiğimiz bir misyon var. Biz bunu sonuna kadar götürmek istiyoruz. Gelişmelerden etkilenmeden barışçıl demokratik bir sürecin geliştirilmesi, diyalog ortamının geliştirilmesi için çalışmalarımızı sürdüreceğiz'' şeklinde konuştu.

Türk, DTP ile AK Parti'li bazı milletvekillerin yemekte buluşmalarına ilişkin, ''Bu çok basit bir düşünce. Biz bölge milletvekilleriyle her zaman görüşür, buluşur, konuşuruz. Ancak bizim muhatabımız Başbakandır, Hükümettir. Sorunu çözecek Hükümettir'' yorumunu yaptı.

Susurluk kazasının 12. yıl dönümü olduğunu anımsatan Türk, ''Susurluk üzerinden 12 yıl geçti. Bu sürede çeteleşmeyi ortadan kaldıracak mantık olgunlaşsaydı, bugün Ergenekon'u yaşamazdık'' dedi

Türk, ''Gerçekten çözümden yanayız, gerçekten bu ülkede, insanlarımızın sevgiyle kucaklaşacağı bir ortamın oluşturulmasında ısrarlıyız, kararlıyız. Türkiye halkına, Türk kamuoyuna farklı mesajlar vererek, bizi ötekileştiren bir mantığa karşı sonuna kadar mücadele edeceğiz. Amacımız, birlikte yaşamayı güzelleştirmektir, bin yıllık birlikteliği güzelleştirmektir'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*